Pakiet antykryzysowy w związku z koronawirusem. Wartość 212 mld zł. Znamy szczegóły

Koronawirus w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz premier Mateusz Morawiecki (L) podczas transmitowanej przez Telewizję Polską konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Koronawirus w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz premier Mateusz Morawiecki (L) podczas transmitowanej przez Telewizję Polską konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

„Zamortyzować spadek wzrostu”

Gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców w wysokości 5 tys. zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego - są wśród działań zapisanych w pakiecie antykryzysowym przedstawionych w środę przez premiera Mateusza Morawieckiego po posiedzeniu Rady Gabinetowej.

Premier powiedział, że jedna z części pakietu skierowana jest do przedsiębiorców i zakłada m.in. gwarancje kredytowe, zapewnienie płynności, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tys. zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego. 

– Tutaj jest szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym, płynnościowym, dostarczanych przez zarówno przez Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencję Rozwoju Przemysłu, w więc te nasze instytucje rozwojowe, które zbudowaliśmy w ostatnich latach, i które służą swoją bazę kapitałową dla wzrostu gospodarczego w Polsce – powiedział premier. 

Zaznaczył, że instytucje te będą teraz służyły „dla zamortyzowania spadku wzrostu gospodarczego w Polsce”. 

Kolejna część pakietu ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa „depozytów, lokat, płatności, wpłat, wypłat”, czyli funkcjonowania całego systemu finansowego. 

– W bardzo bliskiej współpracy z Narodowym Bankiem Polskim - a jest to niezależny bank centralny, wczoraj pokazał swój pakiet, we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i w koordynacji tych prac z ministrem finansów, zaproponowaliśmy pakiet kapitałowy, płynnościowy, który ma służyć jak ochrona dla naszych środków depozytowych, po to, żeby Polacy czuli się bezpiecznie, żeby pieniądze w bankomatach były, bo one są i one będą. O tym mogę z całą mocą zapewnić – podkreślił premier. 

Szef rządu dodał, że „nie ma tutaj żadnego ryzyka i odpowiednie mechanizmy flankujące, ubezpieczające”, zostały w pakiecie zaproponowane i - jak dodał - „właściwie już na dniach one są wdrażane”. 

Ponadto, aby zapobiegać „żerowaniu na obecnej sytuacji” poprzez windowanie cen, rząd chce doprowadzić do sytuacji, żeby „Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, i inne urzędy regulujące ceny, czuwały we właściwy sposób nad rynkiem od strony cen proponowanych przez przedsiębiorców”.

KW

Lubię to! Skomentuj319 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka