149 obserwujących
7770 notek
20464k odsłony
5477 odsłon

Jarosław Kaczyński: Wybory powinny się odbyć. Prezydent musi ponosić ryzyko

Jarosław Kaczyński w RMF FM, fot. Michał Dukaczewski/RMF FM
Jarosław Kaczyński w RMF FM, fot. Michał Dukaczewski/RMF FM
Wykop Skomentuj499

- Jestem przekonany, że w tej chwili nie ma żadnych przesłanek, do tego, by wprowadzić stan klęski żywiołowej, czyli ten najsłabszy ze stanów nadzwyczajnych, a tylko wtedy wybory mogą być odwołane - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla RMF FM.

Kaczyński w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem zadeklarował, że wybory powinny się odbyć. - Tak, powinny się odbyć i administracja państwowa obydwu rodzajów - bo to jest i  rządowa, i samorządowa, proszę pamiętać tutaj o roli administracji samorządowej - mają konstytucyjny obowiązek podjąć działania, bo zbliżają się już pierwsze terminy ku temu, żeby te wybory się odbyły. Jeśliby tego nie robiły, to łamałyby konstytucję.

Pamiętajmy o tym ograniczeniu konstytucji - zastrzegł prezes PiS. - To nie jest tak, że my możemy powiedzieć: "odkładamy wybory, bo z jakichś względów uważamy, że tak należy zrobić", muszą być przesłanki konstytucyjne, tych przesłanek w tym momencie w moim najgłębszym przekonaniu nie ma i mam naprawdę nadzieję bardzo mocną, że nie będzie ich w ostatnim momencie przed 10 maja - oświadczył Kaczyński.

Zaznaczył, że gdyby takie przesłanki były, "sytuacja, by się zmieniła". - Ale my czynimy wszystko, z naprawdę bardzo dobrą, zdyscyplinowaną postawą większości społeczeństwa w tym kierunku, by ten stan był pod kontrolą - powiedział szef PiS.

- Ja nie mówię, że w tej chwili jest jakaś perspektywa bardzo szybkiej poprawy, ale my mamy w tej chwili czterysta kilkanaście osób, u których stwierdzono koronawirusa. Jest jeszcze na pewno przeszło tysiąc osób, które są hospitalizowane. Jeszcze nie wiadomo, jak jest z ich zdrowiem, pod tym względem, mówię tutaj o zarażeniu koronawirusem - wyliczał.

Dodał, że jest coraz większa liczba osób, które przebywają w kwarantannie. Ona na pewno za jakiś czas będzie jeszcze znacznie większa. - Ale to wszystko razem, mimo wszystko, to nie jest coś takiego, co upoważniałoby do tak daleko idących posunięć, do bardzo mocnego ograniczenia praw obywatelskich - podkreślił.

Jarosław Kaczyński uważa, że kampania prezydencka nadal jest prowadzona, w internecie, w mediach, a najbardziej poszkodowany jest... kandydat formacji rządzącej. - Bo nikt tak nie gromadzi ludzi na spotkaniach i nikt nie ma tak znakomitego kontaktu z ludźmi, nikt nie jest tak świetnym mówcą, jak obecny prezydent... - przekonywał prezes PiS.

- Powtarzam - jeszcze raz i to naprawdę jest odpowiedź poważna - najwięcej stracił w tej chwili prezydent. Miałby za sobą z całą pewnością dziesiątki, jeśli nawet nie więcej niż setki spotkań. I to są spotkania, co do których można powiedzieć, że gdyby były - to jest oczywiście hipoteza, ale bardzo prawdopodobna - to byłyby bardzo udane, bardzo liczne i jeszcze raz powtarzam - przeważałby tutaj nad swoimi konkurentami ogromnie. To prezydent najwięcej ryzykuje, kandydując w wyborach dziesiątego - mówił Kaczyński.

Jego zdaniem Andrzej Duda nie wykorzystuje przewagi nad innymi kandydatami do urzędu, ponieważ jest urzędującym prezydentem i  pełniąc najwyższą funkcję w państwie, w związku z tym wtedy, kiedy powstanie niebezpieczeństwo, w takim szerokim zakresie, musi ponosić ryzyko.

Pytany, co musiałoby się stać, żeby wybory zostały przełożone, Kaczyński odpowiedział, że nie chce w tej chwili spekulować na temat tego, co by się musiało stać. - Każdy z nas wie, że w niektórych państwach europejskich, nawet dość licznych - bardzo licznych można powiedzieć - sytuacja jest dużo gorsza niż w Polsce. Ale to jest wszystko, co chcę na ten temat powiedzieć. Jeśli wziąć pod uwagę liczbę chorych, liczbę hospitalizowanych, a nawet liczbę tych, którzy przebywają w kwarantannie i do których skądinąd można dotrzeć z urną wyborczą - trzeba tylko wprowadzić tutaj odpowiednie rozwiązania techniczne i być może prawne, ale no właśnie o wyłącznie technicznym charakterze - to żadnych przesłanek, które powodowałyby, że to, że w tej chwili trzeba by uznać konieczność wprowadzenia stanu klęski żywiołowej - czyli jeszcze zaostrzyć różnego rodzaju rygory - nie ma.

Zdaniem prezesa PiS, za działania podjęte w związku z epidemią koronawirusa rząd "zasłużył na piątkę". - I to mówi człowiek z czasów, kiedy żadnych szóstek ani jedynek nie było - dodał Kaczyński.

Lider PiS był pytany w radiu RMF FM, jak możliwe gospodarcze "trzęsienie ziemi", spowodowane przez pandemię koronawirusa, może wpłynąć na programy społeczne i czy polskie rodziny mają prawo obawiać się, że na przykład zabraknie środków na program 500 plus, 13 emeryturę, czy na wyprawkę szkolną.

- Nie zabraknie. My mamy w tej chwili taką sytuację, i to jest zasługa rządu, że są pewne zapasy, pewne zasoby, ale nie ma powodu ukrywać, że to, co dzieje się w samej Polsce, ale przede wszystkim to, co dzieje się wokół Polski w sferze gospodarczej jest niebezpieczne - odpowiedział Kaczyński.

Jak zauważył, "z punktu widzenia gospodarki, z punktu widzenia przeciwstawiania się kryzysowi gospodarczemu, stabilizacja polityczna, a więc stan powyborczy, jest nieporównywalnie korzystniejszy, niż stan przedwyborczy". - I oczywiście byłoby niezwykle niekorzystne, żeby prezydent i premier byli z różnych obozów (politycznych) i się spierali - ocenił prezes PiS.

Kaczyński przekonywał, że "potrzebujemy dzisiaj, wśród innych warunków skutecznego przeciwstawiania się kryzysowi, także politycznej stabilizacji i to jest także przyczyna, która powoduje, że wybory prezydenckie powinny się odbyć dziesiątego maja". - Ale powtarzam, że główna przyczyna ma po prostu konstytucyjny charakter - zaznaczył.

Jarosław Kaczyński powiedział też, że bardzo by chciał być w Smoleńsku na obchodach 10. rocznicy katastrofy Tu-154M. - Uczczenie tej strasznej dla mnie rocznicy, to coś niezwykle ważnego - mówił. Zastrzegł, że liczba osób, które miałyby udać się w delegacji do Smoleńska została radykalnie ograniczona, nie wiadomo także, czy Rosjanie otworzą granicę. Również obchody krajowe rocznicy mogą być okrojone.

ja

Wykop Skomentuj499
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka