155 obserwujących
8144 notki
21485k odsłon
887 odsłon

Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego. Odznaczeni prof. Roszkowski i prof. Kułakowski

Prezydent Andrzej Duda (L) odznaczył Orderem Orła Białego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego (2P). Fot. PAP/Paweł Supernak
Prezydent Andrzej Duda (L) odznaczył Orderem Orła Białego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego (2P). Fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj29

W Narodowe Święto Konstytucji 3 maja zwyczajowo wręczane są najważniejsze polskie odznaczenia. 

Swoją obecnością i tym, za co otrzymujecie najważniejszy order, pokazujecie że „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy” - mówił prezydent Andrzej Duda do odznaczonych Orderem Orła Białego, profesorów: Andrzeja Kułakowskiego i Wojciecha Roszkowskiego. 

Prezydent zaznaczył, że w dniu Narodowego Święta Konstytucji 3 maja, gdy zwyczajowo wręczane są najważniejsze polskie odznaczenia - „w tym roku mamy bardzo skromną uroczystość, nie ma tak wielu zgromadzonych, tak wielu przyjaciół, współpracowników w takie liczbie, w jakiej byliby, gdyby nie szczególne okoliczności”. 

– Pomimo tego trudnego okresu, w jakim się znaleźliśmy, nie tylko trwa ojczyzna, nie tylko trwa naród, ale przede wszystkim panowie swoją obecnością tutaj i tym, za co otrzymujecie ten liczący sobie ponad 300 lat wspaniały polski order, najważniejszy, pokazujecie, że „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”. To można powiedzieć w jakimś sensie czyniliście obydwaj swoim życiem, swoją służbą" – mówił prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. 

Zwracając się do prof. Kułakowskiego, prezydent mówił, że położył on podwaliny pod polską chirurgię onkologiczną i uratował życie wielu ludziom; jak ocenił, to postać „absolutnie nietuzinkowa”, mająca wielki wkład w rozwój polskiej medycyny ostatnich dziesięcioleci. 

Andrzej Kułakowski, Order Orła Białego
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego onkologa prof. Andrzeja Kułakowskiego (na ekranie). Fot.  PAP/Paweł Supernak

– Pan profesor całym swoim dorosłym, zawodowym życiem, dorosłą służbą Polsce i rodakom, toczył walkę o to, aby jak najwięcej ludzi przetrwało, aby jak najwięcej kobiet mogło żyć spokojnie, mimo, że zapadło na straszliwą chorobę onkologiczną – powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że prof. Kułakowski to „jeden z bohaterów ruchu Amazonek, współtwórca tego stowarzyszenia”. 

Prezydent powiedział też, że „prof. Wojciech Roszkowski, to walka o Polskę, o prawdę, o sprawiedliwość i wolność”. – Ale przede wszystkim o prawdę dla sobie współczesnych i dla kolejnych pokoleń – podkreślił. Wskazywał na „wielkie zamiłowanie do polskie historii i to nie tej, jaką wolno było badać, ale tej historii prawdziwej”. 

Jak mówił, książki autorstwa Roszkowskiego w podziemnym wydaniu trafiały w ręce młodych ludzi, którzy mogli się z nich dowiedzieć o rzeczach, o których gdzie indziej nie mogli przeczytać. 

Wojciech Roszkowski - sylwetka 

Prof. Wojciech Roszkowski znany jest przede wszystkim jako autor historii Polski XX wieku, wydawanych w wersjach jedno-, trzy- i siedmiotomowej, a także współautor podręczników historycznych, pisanych z Anną Radziwiłł. 

Książki o historii Polski pisał już w wydawnictwach drugiego obiegu, pod pseudonimem Andrzej Albert. 

Jest profesorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim, w latach 1991-2010 był profesorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 

W latach 2004-09 był europosłem, wybranym z list Prawa i Sprawiedliwości. W 2005 był członkiem honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2009 nie ubiegał się o reelekcję do Parlamentu Europejskiego. 

Wojciech Roszkowski urodził się w 1947 roku w Warszawie. W 1965 ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV w Warszawie, następnie w 1971 studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Pracował na tej uczelni w Katedrze Historii Gospodarczej. W 1978 obronił doktorat, a w 1987 uzyskał habilitację z nauk ekonomicznych. Od października 1990 pracował też w Instytucie Studiów Politycznych PAN jako kierownik Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej, a od listopada 1990 do sierpnia 1993 był prorektorem Szkoły Głównej Handlowej, w której w latach 1991–2010 zajmował stanowisko profesora. W 1996 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. 

W latach 1994–2000 był dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN. 

W latach 1997–1998 był członkiem Rady Inicjatyw Wydawniczych przy Ministrze Kultury, a w latach 1999–2001 członkiem Rady Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Został też członkiem rady Centrum im. Adama Smitha, redaktorem naczelnym „Studiów Politycznych” i przewodniczącym rady Muzeum Historii Polski. Wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków. 

W 2005 założył w Warszawie stowarzyszenie Instytut Jagielloński. W 2011 r. został członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej. W 2015 r. był członkiem jury konkursu „Książka Historyczna Roku”. 

W 2016 r. ukazała się trzytomowa książka „Świat Chrystusa”, w której Wojciech Roszkowski zajął się czasami starożytnymi. W 2020 r. „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” za jego książkę „Roztrzaskane Lustro. Upadek cywilizacji zachodniej” przyznał jemu oraz Wydawnictwu Biały Kruk nagrodę specjalną dla najlepszej publikacji dekady z zakresu nauk humanistycznych. 

Andrzej Kułakowski – sylwetka 

Andrzej Kułakowski urodził się w 1929 roku. W okresie II wojny światowej uczestniczył w konspiracyjnym harcerstwie, następnie w Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej. Po powrocie do Warszawy ukończył Liceum im. Stefana Batorego. W 1953 r. został absolwentem studiów medycznych na Akademii Medycznej w Warszawie. 

W tym samym roku podjął pracę w Klinice Chirurgicznej Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, kierowanej przez Tadeusza Koszarowskiego. Andrzej Kułakowski specjalizował się w zakresie chirurgii (I stopnia w 1959) oraz chirurgii onkologicznej (1961). Stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego uzyskiwał odpowiednio w 1964 i w 1978. 

W 1993 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. W 1972 r. objął kierownictwo kliniki, był zastępcą dyrektora, a w latach 1991–1998 dyrektorem Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. 

Specjalizował się m.in. w leczeniu nowotworów piersi z uwzględnieniem operacji odtwórczych po mastektomii i rehabilitacji pooperacyjnej, leczeniu nowotworów głowy i szyi, raka przełyku, operacjach jelita grubego i resekcjach miąższu wątroby. 

Był także prezydentem Organizacji Europejskich Instytutów Onkologii. Członek Towarzystwa Chirurgów Polskich i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, założyciel i prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie. 

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim (1995) i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą (2001) Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniony tytułem doktora honoris causa Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. 

KW

Wykop Skomentuj29
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura