167 obserwujących
9598 notek
24888k odsłon
  1256   0

Konflikt opozycji w Senacie ws. piątki dla zwierząt. PSL: Interes rolników jest ważniejszy

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas demonstracji przedstawicieli branży rolniczej w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas demonstracji przedstawicieli branży rolniczej w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Dla nas interes rolników, branży drobiarskiej i hodowców bydła jest ważniejszy od porozumienia senackiego – podkreślają politycy PSL. 

Zaznaczają, że działając w interesie rolników, którym - w ich ocenie - może stać się krzywda, nie mają zamiaru zrezygnować ze swoich postulatów. 

W środę w Polsat News wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) ocenił, że jeśli senatorowie PO nie zagłosują za poprawkami PSL do noweli ustawy o ochronie zwierząt, wśród których trzy są fundamentalne, to ich obecność w większości senackiej może być zakończona. 

– Jeżeli te trzy nasze poprawki będą przez parlamentarzystów PiS i PO odrzucone, ja osobiście będę rekomendował, aby zakończyć obecność senatorów Polskiego Stronnictwa Ludowego w większości senackiej – oświadczył wicemarszałek Sejmu. 

Wiceprezes PSL, poseł Dariusz Klimczak powiedział, że jeśli będzie takie głosowanie w klubie, to będzie namawiał swoich posłów i senatorów, aby poparcie poprawek PSL do noweli o ochronie zwierząt było podstawowym warunkiem dalszego funkcjonowania koalicji senackiej. 

– Każda koalicja musi służyć określonym celom. Mamy swoje doświadczenia we współpracy z Platformą Obywatelską i wiemy, że dzisiaj musimy stawiać sprawę jasno, a interes rolników i przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej jest dla nas najważniejszy – powiedział Klimczak. 

W ocenie posła Krzysztofa Paszyka (PSL) każde porozumienie polityczne musi czemuś służyć. – Dla nas niezwykle istotne są te postulaty, które zgłosiliśmy w związku z absurdalną ustawą PiS-u popartą przez Platformę i Lewicę – podkreślił Paszyk. 

– Działając w interesie rolników, którym może się stać wielka krzywda, bez względu na to, kto i co będzie mówił w wyniku tej ustawy, z tych naszych postulatów zrezygnować nie mamy zamiaru – zapewnił poseł ludowców. W związku z tym - jak dodał - „będziemy domagać się, aby Senat w sposób jasny te poprawki zgłoszone przez naszych senatorów zaakceptował”. – Dla nas interes rolników i gospodarstw rolnych, ochrona branży drobiarskiej i hodowców bydła, jest ważniejszy od porozumienia senackiego – podkreślił poseł PSL. 

Na pytanie, czy trwają jakieś rozmowy z politykami Koalicji Obywatelskiej w sprawie tych poprawek Paszyk przyznał, że od ubiegłego tygodnia takie rozmowy trwają. – Nie mnie oceniać na jakim są one etapie, natomiast w związku z posiedzeniem klubu, które odbyło się we wtorek wiem, że te rozmowy od ubiegłego tygodnia trwają – stwierdził poseł ludowców. 

PSL, senat, porozumienie senackie
Senat RP. Politycy PSL: Dla nas interes rolników, branży drobiarskiej i hodowców bydła jest ważniejszy od porozumienia senackiego. Fot. PAP/Piotr Nowak

Zdaniem innego posła PSL, b. ministra rolnictwa Marka Sawickiego w tej sprawie, jeśli chodzi o embargo na rolnictwo z PO-PiS-em, jego ugrupowanie nic nie ugra. – Więc musimy pozostać samotnie w obronie polskiego rolnictwa, jeśli chodzi o Senat. W innych sprawach będziemy się zastanawiać – powiedział. 

– Porozumienie będzie zawierane i realizowane wtedy, kiedy będzie to zgodne z naszym programem, jeśli nie będzie zgodne z naszym programem, to nie będziemy wspierać Koalicji Obywatelskiej. Tak, jak nie będziemy wspierać w głupotach Prawa i Sprawiedliwości – dodał Sawicki. 

Nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych, zajmują się obecnie senackie komisje. Senat ma 13 października rozpatrywać zgłoszone podczas prac w komisjach poprawki. 

W głosowaniu w Sejmie posłowie PSL opowiedzieli się przeciw uchwalaniu nowelizacji, a później zapowiedzieli zgłoszenie w Senacie poprawek do niej. Większość w Senacie, którą tworzą przedstawiciele opozycji, liczy obecnie 52 senatorów, wśród których jest 3 senatorów KP-PSL. 

KW

Lubię to! Skomentuj67 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka