Prezydent RP Andrzej Duda składa wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy Belwederskiej w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz
Prezydent RP Andrzej Duda składa wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy Belwederskiej w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz

Skromne obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 43

11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Tegoroczne obchody mają wyjątkowy przebieg ze względu na obostrzenia związane z epidemią COVID-19. Nie będzie uroczystej zmiany wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Prezydent i prezes PiS składają wieńce

- Mając na uwadze bezpieczeństwo współobywateli w tym roku zaplanowane wydarzenia mające na celu uczczenie Święta Niepodległości odbywać się będą przy udziale minimalnej - zgodnej z ograniczeniami wynikającymi z wprowadzonych obostrzeń sanitarnych - liczby osób - podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

W Polsce obowiązuje zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych w większej liczbie niż pięć osób.

Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce pod znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami ojców niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz odprawi uroczystej mszy św. za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej. Odbędzie się też, tak jak rok temu, ceremonia zapalenia Świecy Niepodległości. Wcześniej prezydent złożył wieniec na znajdującym się w świątyni grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz wiązankę przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

W południe prezydent wraz przedstawicielami najwyższych władz państwowych złoży przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu. Na pl. Piłsudskiego zostanie też uroczyście odśpiewany hymn państwowy oraz odbędzie się ceremonia podniesienia flagi państwowej. Następnie prezydent złoży wieniec przed znajdującym się przy pl. Piłsudskiego pomnikiem marszałka.

- Na tym zakończy się uroczystość. Nie będzie żadnych zaproszonych gości, wojska, widzów; będą tylko najwyżsi przedstawiciele władz Rzeczpospolitej: prezydent, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak - powiedział prezydencki minister.

Przy pomniku Józefa Pisłudskiego przy Belwederze wieniec złożyła także delegacja PiS z prezesem J. Kaczyńskim. Kaczyńskiemu towarzyszyli przedstawiciele rządu i PiS, w tym szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki oraz szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, europoseł, wiceprezes PiS Joachim Brudziński i były marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Delegacja PiS składa wieńce także przed pomnikami osób zasłużonych na niepodległości Polski, w tym Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego, Stefana Grota Roweckiego, Ronalda Reagana, Wincentego Witosa i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na koniec delegacja PiS złoży wieniec przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na placu marszałka Józefa Piłsudskiego.

image
Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński składa kwiaty przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w parku Ujazdowskim, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik.

Przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w parku Ujazdowskim w Warszawie, w dzień obchodów Święta Niepodległości, wieniec składał także przewodniczący PO Borys Budka. Towarzyszyli mu politycy: politycy partii: Aleksandra Gajewska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Marek Borowski i Tomasz Siemoniak.

Przed pomnik ten zawitała również delegacja PSL, w tym  prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Ludowcy złożyli też wieniec pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego przy placu Na Rozdrożu w Warszawie.

Premier na Święto Niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości premier Mateusz Morawiecki zamieścił  w mediach społecznościowych wpis z okazji 11 listopada.

"Walka o granice państwa trwała co najmniej trzy lata, przez cztery lata budowano podwaliny ustrojowe, odbudowa gospodarki i dostosowanie jej do nowych realiów trwało przez cały okres międzywojenny. Pomimo różnic światopoglądowych, wszyscy Polacy w jednym byli zgodni, że Polska musi powstać – tu i teraz" – napisał premier.

"W 1918 roku Polacy pragnęli Polski niepodległej, aby móc zbudować życie lepsze i sprawiedliwsze. Swoim czynem dowiedli, że pomimo trudności, różnic światopoglądowych było to wykonalne. Zasłużyli na chwałę, stali się wzorem dla następnych pokoleń, które zdawały egzamin podczas II wojny światowej, a po jej zakończeniu, w walce z systemem komunistycznym" – zaznaczył szef rządu.

Stwierdził, że "jeżeli dzisiaj niektóre środowiska rozpowszechniają zwyczaj tzw. odbrązowywania tego czy innego patrioty, aby wykazać jego małość i marność, przynosi to olbrzymią szkodę dla patriotyzmu, historii, dla Polaków". "Obiektywne sądy są jak najbardziej potrzebne, ale nie dla obdzierania z zasług by zadowolić garstkę żądnych sensacji" – podkreślił premier.

Pochylmy się zatem nad naszymi dziejami, bo bez ich znajomości, staniemy się niczym roślina bez korzeni

Zmotoryzowany Marsz Niepodległości


Na ulicach Warszawy po raz kolejny 11 listopada organizowany jest Marsz Niepodległości. W tym roku w związku z epidemią i obowiązującymi restrykcjami zadecydowano o nietypowej formule wydarzenia. Uczestnicy na rondo Dmowskiego, gdzie rozpocznie się manifestacja, przyjadą samochodami i motocyklami. Tegorocznej manifestacji towarzyszy hasło "Nasza cywilizacja, nasze zasady".

Uczestnicy Marszu Niepodległości wyruszą z ronda Dmowskiego o godz. 14. Stamtąd pojadą na drugą stronę Wisły, do ronda Waszyngtona. Następnie zawrócą i przejadą ulicą do Dworca Centralnego. Na rondzie Czterdziestolatka zrobią nawrót i z powrotem pojadą na rondo Dmowskiego. Taka będzie pętla rajdu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ponowił apel o odpowiedzialne celebrowanie Święta Niepodległości. Wyrazem patriotyzmu będzie świętowanie w domach, w małych grupach – podkreślił.


O odpowiedzialność szef MZ apelował także we wtorek. "Szanowni Państwo, 11 listopada w tym roku będzie świętem nietypowym, bo nie możemy go spędzić tak jak do tej pory, celebrować tego dnia jako wspólnota. Musimy ograniczyć się do małych grup, małych zgromadzeń, i tak naprawdę przyjmijmy, że w tym roku tym wyrazem patriotyzmu niech będzie to, że zostaniemy w domu, że będziemy w zaciszu domowym z rodziną, z najbliższymi osobami świętowali ten dzień odzyskania niepodległości" - mówił.

Zaśpiewajmy wspólnie hymn państwowy

Biuro Programu "Niepodległa" oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają do wspólnych wirtualnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W południe odbędzie się akcja "Niepodległa do hymnu", w ramach której każdy będzie mógł przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. Wystarczy o godz. 12 włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do Mazurka Dąbrowskiego, który będzie emitowany na antenie. Odegranie hymnu wspólnie z nimi zapowiedziały m.in. wszystkie stacje Polskiego Radia, Radio Zet i RMF FM oraz ogólnopolskie stacje telewizyjne.


Na stronie www.niepodlegla.gov.pl/festiwal będzie można uczestniczyć w Wirtualnym Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała pełnię władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej przyjechał do Warszawy po uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu. Dzień 11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości w 1937 r. Po II wojnie komuniści ustanowili Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone na pamiątkę manifestu PKWN z 1944 r.

Świętowanie odzyskania niepodległości 11 listopada Sejm przywrócił ustawą z lutego 1989 r. Dzień ten nazwano Narodowym Świętem Niepodległości i ustanowiono - jak napisano w preambule do ustawy - "dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość".

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura