Prezes Porozumienia Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Sali Kolumnowej Sejmu, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Prezes Porozumienia Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Sali Kolumnowej Sejmu, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Budżet UE. Gowin twierdzi, że jest uzgodnienie w trójkącie Warszawa, Berlin, Budapeszt

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 151

Logika "weto albo śmierć" jest sprzeczna z naszym interesem narodowym - tak o toczących się negocjacjach ws. budżetu UE napisał w przededniu szczytu Rady Europejskiej wicepremier Jarosław Gowin. Lider porozumienia twierdzi, że stanowisko prezydencji niemieckiej jest zbieżne ze stanowiskiem Polski i Węgier.

Gowin odrzuca hasło "weto albo śmierć"

Gowin dopytywany przez dziennikarzy o szczegóły nowego, kompromisowego porozumienia odmówił odpowiedzi. - To nie jest moment na ujawnianie szczegółów, ani ja nie jestem odpowiednią osobą - wyjaśnił. Dodał, że osobą "uprawomocnioną" od przedstawiania treści uzgodnionego "rozporządzenia" jest premier Mateusz Morawiecki.

- Jako Porozumienie odrzucamy alternatywę "weto albo śmierć". Przez cały czas możliwe jest osiągnięcie rozwiązań, które zagwarantują i suwerenność Polski, i wspólną Europę, i respektowanie niezawisłych praw naszego państwa, i możliwość korzystania z setek miliardów złotych, które popłyną do nas z funduszy unijnych - dodał.

Wicepremier zaznaczył, że jego ugrupowanie - Porozumienie - udzieliło jednoznacznego poparcia działaniom szefa rządu i pełnego mandatu do negocjowania "dobrego porozumienia" w imieniu społeczeństwa.

- Po stronie polskiej i węgierskiej oceniamy sytuację, że właściwie zniknęły powody do tego Polska i Węgry miały zająć odmienne stanowisko od pozostałych państw unijnych. Także zbieżne ze stanowiskiem Polski i Węgier jest stanowisko prezydencji niemieckiej. Ale oczywiście do porozumienia na Radzie Europejskiej wymagana jest jednomyślność - mówił Gowin na konferencji prasowej polityków Porozumienia. - Wierzę, że to porozumienie obejmie pozostałe 24 stolice Europy - dodał.

Zaapelował też do przywódców wszystkich państw unijnych, "żeby myśleli w kategoriach wspólnej Europy". - Polska i Węgry wspólnie z prezydencją niemiecką przedstawiają pewien plan dobrego porozumienia i liczymy, że ten plan zyska akceptację wszystkich liderów unijnych - zapowiedział.

Dodał, że w negocjacjach unijnych "nie ma scenariusza albo weto, albo śmierć". - To jest scenariusz i weto, i śmierć, bo przecież ewentualne weto Polski i Węgier (...) doprowadziłoby tylko do trzech skutków dla Polski: nie byłoby nowego budżetu unijnego, którego Polska jest największym beneficjentem, po drugie nie byłoby Europejskiego Funduszu Odbudowy, którego też jesteśmy jednym z największych beneficjentów, natomiast byłoby rozporządzenie, gdyż weto nie blokuje wejścia w życie rozporządzenia - powiedział.

Ziobryści chcą weta

Weta oczekuje z kolei drugi z koalicjantów PiS, Solidarna Polska. - Polskie weto jest jedynym i koniecznym rozwiązaniem, by uchronić Europę przed bezprawiem, a Polskę przed utratą części suwerenności - oświadczył polityk SP wiceszef MAP Janusz Kowalski.

Wiceminister aktywów państwowych zaznaczył, że "art. 15 Traktatu o UE w ust. 1 stanowi, że Rada Europejska nie pełni funkcji prawodawczej". "Jeżeli zostanie utrzymany niemiecki mechanizm uznaniowości w rozporządzeniu Rady UE - to będzie obowiązujące "bezprawne" prawo, a nie deklaracje polityczne. Polskie VETO!" - napisał Kowalski na Twitterze.

Budka: Losy Polski są w rękach Orbana

Lider PO Borys Budka w przeddzień unijnego szczytu raz jeszcze wezwał premiera Mateusza Morawieckiego, by zaakceptował dobre - jak ocenił - dla Polski porozumienie budżetowe. - Dobry budżet europejski to warunek rozwoju dla przyszłych pokoleń. Dlatego raz jeszcze chcę zażądać od premiera Morawieckiego, by przestał udawać, przestał prężyć muskuły, których nie ma, tylko żeby zaakceptował europejskie porozumienie dla Polski - oświadczył szef Platformy.

Nawiązał jednocześnie do wtorkowej wizyty w Warszawie premiera Węgier Viktora Orbana, która - w jego ocenie - pokazała, iż - Polska z miejsca lidera w Europie, podmiotu, który często nadawał ton europejskiej polityce, stała się przedmiotem w rękach szefa węgierskiego rządu.

- Dzisiaj losy Polski przez złą politykę Polski Kaczyńskiego pozostają w rękach Orbana. Dzisiaj Kaczyński doprowadził do tego, że tutaj w Polsce o polityce zagranicznej, o polityce europejskiej, nie mówi premier polskiego rządu, tylko przyjeżdża premier węgierski, instruować liderów poszczególnych partii Zjednoczonej Prawicy. To wielki wstyd - ocenił Budka.

Przypomniał też zdjęcie z wtorkowego spotkania z premierem Węgier, na którym Jarosław Kaczyński miał oczy częściowo przesłonięte maską. Zdaniem Budki ta fotografia to symbol polityki lidera Prawa i Sprawiedliwości. - Do pana premiera Kaczyńskiego mam taką gorącą prośbę: wczoraj symbolicznie na zdjęciach zobaczyliśmy, że ma pan zasłonięte oczy. Tak, panie premierze Kaczyński, pan od wielu miesięcy ma zasłonięte oczy, jeżeli chodzi o to, czego oczekują Polacy - powiedział Budka, zwracając się do szefa PiS.

Przekonywał jednocześnie, że Polacy w szczycie pandemii oczekują europejskiej solidarności i podmiotowego traktowania. - I ten rząd złą polityką zagraniczną z tej godności Polaków odziera - zaznaczył Budka.

Centymetr od porozumienia

W najbliższy czwartek i piątek podczas szczytu Rady Europejskiej odbędzie się kolejna tura negocjacji budżetowych. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027, w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem, w którym wzięli udział również wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Do rozmów dołączyli również lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i szef Porozumienia Jarosław Gowin.

Po spotkaniu rzecznik rządu Piotr Müller podkreślał, że Polska i Węgry chcą, żeby przepisy dotyczące warunkowości odnosiły się do kwestii budżetowych i były jasne. Dodawał, że stanowisko Polski i Węgier w sprawie budżetu UE jest wspólne. Według Müllera jest szansa na osiągnięcie porozumienia na najbliższym szczycie UE.

W podobnym tonie wypowiadał się premier Węgier Viktor Orban, który w rozmowie z Polsat News i portalem Interia ocenił, że jest szansa na zamknięcie negocjacji budżetowych w tym tygodniu.

- Myślę, że mamy dobrą szansę, żeby zamknąć tę sprawę w tym tygodniu, podczas czwartkowego spotkania na szczycie. Nie ma gwarancji, ale mamy dobrą szansę, dzieli nas centymetr od tego - powiedział Orban.

Kolejna tura negocjacji budżetowych

Wieloletni budżet UE na lata 2021-2027 musi być przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy wartym 1,8 bln euro oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności.

Tekst rozporządzenia w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został w listopadzie potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich. Polska i Węgry zagłosowały przeciw, uzasadniając to tym m.in., że rozporządzenie zawiera rozwiązanie pozatraktatowe.

Rozporządzenie akceptowane jest kwalifikowaną większością głosów państw członkowskich, decyzje w kwestii wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy wymagają jednomyślności.

Według premiera Mateusza Morawieckiego zawarty w rozporządzeniu mechanizm jest arbitralny, może być stosowany z motywacji politycznych i w związku z tym "niechybnie by doprowadził do rozczłonkowania Unii Europejskiej, a może nawet do rozpadu Unii".

Szefowie polskiego i węgierskiego rządu podpisali również deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności".

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka