166 obserwujących
9534 notki
24776k odsłon
  322   1

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Orban: Niech żyje przyjaźń węgiersko-polska!

23 marca Dniem Przyjaźni obu państw ustanowiły w 2007 roku Sejm RP i parlament Węgier. Fot. KPRM
23 marca Dniem Przyjaźni obu państw ustanowiły w 2007 roku Sejm RP i parlament Węgier. Fot. KPRM

Na gmachu węgierskiego parlamentu w Budapeszcie zawisła polska flaga. Węgry świętują Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, ale bez publicznych uroczystości ze względu na trudną sytuację epidemiczną.

„Niech żyje przyjaźń węgiersko-polska!” – napisał we wtorek premier Węgier Viktor Orban na Facebooku w języku węgierskim i polskim, zamieszczając ikonki flagi obu krajów.


Polaków i Węgrów łączy wyjątkowa przyjaźń, jakiej inne narody mogą nam pozazdrościć; dziś świętujemy te szczególne więzy, dziękując za to, co razem osiągnęliśmy - napisała na Twitterze marszałek Sejmu Elżbieta Witek z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.Z okazji święta rocznicową rozmowę telefoniczną prezydenci Polski Andrzej Duda oraz Węgier Janos Ader. Pierwotnie rozmowy obu przywódców miały odbyć się w Bochni, jednak z uwagi na pandemię spotkanie w takiej formule planowane jest na przyszły rok.


- Rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i Węgier przebiegła w bardzo ciepłej i serdecznej atmosferze. Jednym z głównych punktów rozmowy była skuteczna walka z wirusem Covid-19. Prezydenci rozmawiali o profilaktyce, a także możliwościach zminimalizowania skutków pandemii, oddziałujących na gospodarkę obu krajów - poinformowała KPRP.


Jak poinformowano, obaj prezydenci rozmawiali także o dalszych perspektywach rozwoju współpracy dwustronnej, regionalnej, w ramach organizacji międzynarodowych oraz wyrazili nadzieję, że najbliższy szczyt Inicjatywy Trójmorza w Sofii będzie miał "wymiar strategiczny" dla dalszego rozwoju tego formatu i współpracy z UE i USA.

"Prezydenci rozmawiali także o dalszym rozwoju Grupy Wyszehradzkiej, która w tym roku obchodziła jubileusz 30-lecia swojego istnienia. Podczas rozmowy prezydent Duda i Ader zgodzili się, że działanie V4 jest jednym z filarów polityki regionalnej zarówno Polski, jak i Węgier, a ponadto cementuje oraz wzmacnia bardzo dobre relacje bilateralne obu państw" - podkreśliła Kancelaria Prezydenta.

Polska, Węgry, przyjaźń, salon24
Grafika symbolizująca przyjaźń polsko-węgierską.

Dziś w kilku programach węgierskiej telewizji i radia podejmowana będzie tematyka polska, a w rozgłośniach radia Bartok i Danko emitowane będą utwory polskich kompozytorów. Wieczorem telewizja M5 pokaże film Andrzeja Wajdy „Tatarak”.

Z kolei w telewizji Duna także w następnych tygodniach będzie można zobaczyć polskie filmy: „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Wajdy, „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, „Cwał” Krzysztofa Zanussiego i „Ostatnią rodzinę” Jana P. Matuszyńskiego.

Instytut Polski z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przygotował darmowe lekcje języka polskiego online prowadzone przez lektorki Instytutu. Oprócz tego Instytut zaproponował wszystkim chętnym udział w konkursie na dopisanie współczesnej kontynuacji znanego powiedzenia „Polak-Węgier dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”, tak by odpowiadało współczesnym realiom i osobistym doświadczeniom.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 r. Deklaracja o ustanowieniu takiego dnia została przyjęta 12 marca 2007 r. na mocy jednomyślnej decyzji parlamentu Węgier oraz 16 marca tego samego roku przez podjęcie przez aklamację analogicznej uchwały w polskim Sejmie. Od tego czasu co roku miasta Polski i Węgier są naprzemiennie gospodarzami uroczystości, które z okazji tego dnia odbywają się z udziałem prezydentów obu państw.

ja

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka