Sąd uwzględnił wniosek RPO i wstrzymał przejęcie Polska Press. fot. PAP/Leszek Szymański
Sąd uwzględnił wniosek RPO i wstrzymał przejęcie Polska Press. fot. PAP/Leszek Szymański

Sąd wstrzymał przejęcie Polska Press przez PKN ORLEN. Uwzględnił wniosek Bodnara

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 231

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKIK w sprawie koncentracji. Chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press - poinformowało Biuro RPO.


Jak podano na stronie Rzecznika, informację o takim rozstrzygnięciu sądu Rzecznik Praw Obywatelskich uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"8 kwietnia br. zapadło orzeczenie w sprawie wniosku o wstrzymanie decyzji, w tym o zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press". "Sąd uwzględnił tym samym wniosek Rzecznika. Wkrótce do RPO ma wpłynąć oficjalne pismo z decyzją sądu" - przekazało jednocześnie Biuro Rzecznika.

Do sprawy odniósł się prezes PKN ORLEN. "Nie otrzymaliśmy żadnej informacji z sądu na temat Polska Press" – napisał Daniel Obajtek na Twitterze.


5 marca br. informowano, że Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.

Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN ORLEN na początku lutego br. RPO w swym odwołaniu chce, by sąd uchylił zgodę prezesa UOKiK. Dodatkowo - w oddzielnym wniosku - chciał też, by sąd wstrzymał wykonanie tej decyzji do rozstrzygnięcia odwołania.

Zgodnie bowiem z obowiązującymi regulacjami odwołanie przekazuje się do sądu za pośrednictwem UOKiK, zaś prezes UOKiK ma trzy miesiące na przesłanie tego odwołania do sądu, jeśli wcześniej w trybie autokontroli nie zmieni swojej decyzji o zgodzie na koncentrację. Dlatego obecnie Rzecznik oczekuje na przekazanie przez prezesa Urzędu odwołania do sądu.

Natomiast związany z odwołaniem wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji, w tym także zakaz wykonywania przez PKN ORLEN praw udziałowych w Polska Press, wysyła się już bezpośrednio do sądu. W połowie marca informowano, że sąd zarejestrował ten wniosek RPO.

Jak przekazywało Biuro Rzecznika, wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji uzasadniony był tym, że "spółka kontrolowana przez Skarb Państwa - a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę - mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji".

W odpowiedzi na ten wniosek PKN ORLEN wskazywał m.in., że "wstrzymanie wykonalności rozstrzygnięć prezesa UOKiK (...) może dotyczyć tylko i wyłącznie decyzji wykonalnych przed ich uprawomocnieniem". "Taka wykonalność może wynikać albo z faktu nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, albo z przepisu ustawy. Regułą jest jednak to, że decyzje prezesa UOKiK stają się wykonalne dopiero po wyczerpaniu sądowego trybu odwoławczego" - pisano w stanowisku PKN ORLEN dla sądu.

Tymczasem - jak dodawał w tym stanowisku PKN ORLEN - decyzja prezesa UOKiK nie była opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności i ulegała realizacji z chwilą jej wydania. "Także ewentualne wstrzymanie wykonalności takiej decyzji byłoby konstrukcyjnie wadliwe i niedopuszczalne (...). Nadal zgłaszający przedsiębiorca byłby władny do sfinalizowania zgłaszanej transakcji" - oceniono.

Dlatego PKN ORLEN wnosił do sądu - w odpowiedzi na wniosek Rzecznika - o odrzucenie tego wniosku RPO, jako niedopuszczalnego lub ewentualnie jego oddalenie.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny 5 lutego br. zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN ORLEN uznając, że działalność uczestników koncentracji się nie pokrywa, a transakcja nie zagraża konkurencji. "W oparciu o wiedzę oraz dostarczone przez strony informacje, a także po analizie rynku i możliwych konsekwencji przejęcia, prezes UOKiK wydał zgodę na dokonanie koncentracji" - przekazywał wtedy UOKiK.

Biuro prasowe UOKiK oświadczało 6 marca, że z zaskoczeniem przyjęło działanie RPO związane ze złożeniem do sądu odwołania od decyzji wyrażającej zgodę na koncentrację Polska Press/PKN ORLEN. "Decyzja została wydała rzetelnie" - zapewnił prezes Chróstny.

Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK 10 grudnia 2020 r. Z kolei 14 grudnia ub.r. RPO podjął z własnej inicjatywy sprawę tej koncentracji

KJ, ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura