168 obserwujących
9812 notek
25229k odsłon
  1379   0

Bodnar komentuje decyzję sądu ws. wstrzymania przejęcia Polska Press przez PKN ORLEN

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, fot. PAP-Lesyek Syzmański
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, fot. PAP-Lesyek Syzmański

- Postanowienie uwzględniające wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji przejęcia Polska Press przez PKN ORLEN jest dla mnie ważnym sygnałem. Okazuje się, że w takich sprawach Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może odgrywać ważną rolę dla obywateli - oświadczył rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Biuro RPO poinformowało, że sąd uwzględnił wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie koncentracji - przejęcia przez PKN ORLEN spółki Polska Press. Informację o takim rozstrzygnięciu sądu RPO uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, w XVII Wydziale - Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

RPO przekazał, że jeszcze nie zna szczegółów postanowienia sądu w tej sprawie. - Na razie mam informację, że wniosek został pozytywnie rozpoznany. Poczekajmy do jutra i zobaczymy, na czym dokładnie to wstrzymanie polega - powiedział.

- Takie wstrzymanie może być przedmiotem zażalenia. Czym innym jest wstrzymanie, a czym innym jest ostateczne orzeczenie weryfikujące decyzję prezesa UOKiK o zgodzie na dokonanie koncentracji, czyli przejęcia Polska Press przez PKN ORLEN - zastrzegł jednocześnie Bodnar.

Jak podkreślił, informacja o takiej decyzji sądu jest dla niego ważnym sygnałem. - Okazuje się bowiem, że w tego typu sprawach Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może odgrywać ważną i istotną rolę dla obywateli - ocenił Bodnar.

- My czasami w kontekście wolności słowa zapominamy, że jest to nie tylko to, co możemy głosić, ale też to, co - jako obywatele - możemy otrzymywać, jakie informacje możemy pozyskiwać. I uważam, że te kwestie powinny być wzięte pod uwagę. (...) To jest transakcja o znacznie głębszym dnie - mówił Bodnar.

Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek oświadczył, że nie otrzymał żadnej informacji z sądu na temat Polska Press. Jak dodał jest "zdumiony, że to Pan Adam Bodnar ogłasza rzekome postanowienie sądu, powołując się na jakąś rozmowę telefoniczną". "Zdziwiłoby nas, gdyby sąd zdecydował się podjąć taką decyzję, nie mając kompletu dokumentów" - dodał Obajtek.

- PKN ORLEN zdążył się ustosunkować do wniosku o wstrzymanie. Już dwa tygodnie temu dostaliśmy całe kompleksowe pismo, które zostało przedstawione przez Orlen w tym postępowaniu - odpowiedział Bodnar pytany o twitterowy wpis Obajtka. Dodał, że główne postępowanie dotyczące oceny decyzji prezesa UOKiK w sprawie zgody na koncentrację może trwać kilka miesięcy.

"Nasze stanowisko w sprawie postanowienia Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczącego decyzji wydającej zgodę na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press przekażemy we wtorek" - poinformował PAP wieczorem departament komunikacji UOKiK.

5 marca br. informowano, że RPO odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN ORLEN kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.

ja


Lubię to! Skomentuj74 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura