168 obserwujących
9812 notek
25229k odsłon
  585   0

Obajtek po rozmowach ze związkowcami Polska Press. "Nie będzie zwolnień w redakcjach"

PKN ORLEN jest po rozmowach ze związkowcami Polska Press. Fot. Wikipedia
PKN ORLEN jest po rozmowach ze związkowcami Polska Press. Fot. Wikipedia

PKN ORLEN jako właściciel prasy regionalnej Polska Press nie zamierza ingerować w treści dziennikarskie i nie planuje zwolnień - zapewnił prezes płockiego giganta Daniel Obajtek po rozmowach ze związkowcami grupy wydawniczej. 

W czwartek doszło do rozmów między członkami Komisji Międzyzwiązkowej Związków Zawodowych w Polska Press a prezesem PKN ORLEN. Tematyką spotkania była dyskusja na temat zwolnień pracowników w Polska Press w ostatnich latach oraz perspektyw rozwoju spółki. 

- Aktualny stan warunków pracy i płac w spółce Polska Press, konsekwencje wynikające z prowadzonych w ostatnich latach w spółce zwolnień pracowników, a także perspektywy rozwoju spółki: to tematy, które poruszono podczas pierwszego spotkania prezesa zarządu PKN Orlen Daniela Obajtka z przedstawicielami Komisji Międzyzwiązkowej Związków Zawodowych w Polska Press - zapewnił PKN ORLEN. 

Prezes Daniel Obajtek zapewnił związkowców, że nie planuje zwolnień w redakcjach prasowych. - PKN Orlen jako właściciel będzie przestrzegał zasad wynikających z prawa prasowego i nie zamierza ingerować w treści dziennikarskie publikowane w tytułach wydawanych przez Polska Press - przekazał podczas rozmów. 

Dziennikarze omawiali z prezesem płockiego koncernu misję gazet regionalnych. Usłyszeli też zapewnienie poprawy warunków pracy i otrzymania wyższych płac. 

- Spotkanie z prezesem Danielem Obajtkiem oraz przedstawicielami PKN ORLEN traktujemy jako przełom. Rozmawialiśmy w sprawach typowo pracowniczych, ale również o tak istotnym fakcie, jak choćby zatracanie tożsamości lokalnej przez poszczególne redakcje od czasu włączenia wojewódzkich oddziałów do warszawskich struktur w roku 2007. Komisja liczy na dalsze merytoryczne kontakty z nowym właścicielem. Wierzymy, że teraz będzie inaczej niż miało to miejsce wcześniej. Poprzedni właściciel nie był zainteresowany sytuacją pracowników - relacjonował Dariusz Śmigielski, Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Związków Zawodowych Polska Press.

Związkowcy będą na bieżąco informowani na temat istotnych planów dotyczących spółki, zmiany warunków pracy czy płacy. Jak informuje PKN ORLEN, strona społeczna uzyska "prawo opiniowania takich działań, a w przypadkach w których to możliwe będzie miała możliwość udziału w zespołach roboczych je przygotowujących".

- Dzięki rozmowie przedstawicieli Komisji Międzyzwiązkowej z Polska Press uzyskaliśmy wiele informacji na temat prawdziwej sytuacji pracowników tej spółki: dziennikarzy, drukarzy, poligrafów, pracowników marketingu i biur reklamy. To co usłyszeliśmy na temat warunków pracy jest zdumiewające - czytamy w oświadczeniu Obajtka. 

Prezes płockiej spółki wspomniał, iż większość pracowników Polska Press od 2008 roku nie otrzymała jakichkolwiek podwyżek wynagrodzeń, nie istniał system premii ani zachęt. - Szkoda, że RPO powołując się na wolność słowa, czy dostęp obywateli do informacji nie zainteresował się, jak naprawdę wygląda sytuacja pracowników Polska Press - komentował Obajtek działania Adama Bodnara, który jest przeciwnikiem przejęcia Polski Press przez PKN ORLEN. 

Według zapowiedzi kierownictwa koncernu paliwowego, "podjęte zostaną działania mające na celu doprowadzenie do zwiększenia przychodów spółki Polska Press, a docelowo standard świadczeń socjalnych i pozapłacowych w spółce Polska Press zostanie zrównany z poziomem tych standardów w Grupie Orlen". Jednym z pomysłów będą rozmowy o przyjęciu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Nowym prezesem Polska Press został Marcin Dec, pełniący dotychczas funkcję członka rady nadzorczej spółki. Zarząd grupy medialnej składa się jeszcze z wiceprezesa Dariusza Świądra oraz Magdaleny Chudzikiewicz i Doroty Kani.

GW

Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura