Konrad Fijołek, fot. Facebook/oficjalny profil Konrada Fijołka
Konrad Fijołek, fot. Facebook/oficjalny profil Konrada Fijołka

Wybory prezydenckie w Rzeszowie. Sondaż daje zwycięstwo kandydatowi opozycji

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 96

Jak wynika sondażu IBRiS dla Radia Zet, jeżeli wybory na prezydenta Rzeszowa odbyłyby się dzisiaj, najwięcej głosów otrzymałby Konrad Fijołek, którego popiera Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL i Polska 2050. Na samorządowca swój głos oddałoby 41,9 proc. badanych.

Na kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości, wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart chciałoby głosować 24 proc. i to ona zmierzyłaby się w drugiej turze z Fijołkiem.

Do drugiej tury nie wszedłby polityk Solidarnej Polski, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, któremu poparcia udzielił ustępujący prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Na Warchoła swój głos oddałoby 16,6 proc. respondentów.

Czwarte miejsce w wyścigu o fotel prezydenta Rzeszowa zająłby poseł Konfederacji Grzegorz Braun, który w sondażu cieszy się poparciem na poziomie 11,2 proc.



6,4 proc. badanych mieszkańców Rzeszowa nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos.

Z sondażu wynika, że rzeszowianie są zainteresowani wzięciem udziału w wyborach. "Zdecydowanie" weźmie w nich udział 42,5 proc. zapytanych, a "raczej tak" – 17,3 proc. Z kolei odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 22,6 proc., a "raczej nie" 17 proc.

Badanie IBRiS dla Radia ZET przeprowadzono na próbie 1000 mieszkańców Rzeszów w dniach 19-20 kwietnia 2021, metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI).

Konrad Fijołek ma 45 lat, urodził się w Rzeszowie. Z wykształcenia socjolog, od lat jest aktywnym samorządowcem. Wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa, a także b. współpracownik dotychczasowego prezydenta miasta Tadeusza Ferenca, startuje w wyborach z poparciem m.in. Lewicy, PO, PSL i Ruchu Polska 2050.

Z powodu rezygnacji z urzędu prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca zarządzono przedterminowe wybory. Mają się one odbyć 9 maja. Główny Inspektor Sanitarny w piątkowym komunikacie oświadczył, że należy je przełożyć z powodu wciąż nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej. Zalecanym rozwiązaniem - dodano - jest przełożenie wszelkich przedsięwzięć wyborczych na drugą dekadę czerwca 2021 r. Nieoficjalnie padła data 13 czerwca.

Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, formalnej decyzji w sprawie terminu wyborów w Rzeszowie można się spodziewać na początku przyszłego tygodnia.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka