169 obserwujących
9929 notek
25436k odsłon
  2343   1

Wybory prezydenckie w Rzeszowie. Sondaż daje zwycięstwo kandydatowi opozycji

Konrad Fijołek, fot. Facebook/oficjalny profil Konrada Fijołka
Konrad Fijołek, fot. Facebook/oficjalny profil Konrada Fijołka

Jak wynika sondażu IBRiS dla Radia Zet, jeżeli wybory na prezydenta Rzeszowa odbyłyby się dzisiaj, najwięcej głosów otrzymałby Konrad Fijołek, którego popiera Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL i Polska 2050. Na samorządowca swój głos oddałoby 41,9 proc. badanych.

Na kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości, wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart chciałoby głosować 24 proc. i to ona zmierzyłaby się w drugiej turze z Fijołkiem.

Do drugiej tury nie wszedłby polityk Solidarnej Polski, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, któremu poparcia udzielił ustępujący prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Na Warchoła swój głos oddałoby 16,6 proc. respondentów.

Czwarte miejsce w wyścigu o fotel prezydenta Rzeszowa zająłby poseł Konfederacji Grzegorz Braun, który w sondażu cieszy się poparciem na poziomie 11,2 proc.6,4 proc. badanych mieszkańców Rzeszowa nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos.

Z sondażu wynika, że rzeszowianie są zainteresowani wzięciem udziału w wyborach. "Zdecydowanie" weźmie w nich udział 42,5 proc. zapytanych, a "raczej tak" – 17,3 proc. Z kolei odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 22,6 proc., a "raczej nie" 17 proc.

Badanie IBRiS dla Radia ZET przeprowadzono na próbie 1000 mieszkańców Rzeszów w dniach 19-20 kwietnia 2021, metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI).

Konrad Fijołek ma 45 lat, urodził się w Rzeszowie. Z wykształcenia socjolog, od lat jest aktywnym samorządowcem. Wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa, a także b. współpracownik dotychczasowego prezydenta miasta Tadeusza Ferenca, startuje w wyborach z poparciem m.in. Lewicy, PO, PSL i Ruchu Polska 2050.

Z powodu rezygnacji z urzędu prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca zarządzono przedterminowe wybory. Mają się one odbyć 9 maja. Główny Inspektor Sanitarny w piątkowym komunikacie oświadczył, że należy je przełożyć z powodu wciąż nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej. Zalecanym rozwiązaniem - dodano - jest przełożenie wszelkich przedsięwzięć wyborczych na drugą dekadę czerwca 2021 r. Nieoficjalnie padła data 13 czerwca.

Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, formalnej decyzji w sprawie terminu wyborów w Rzeszowie można się spodziewać na początku przyszłego tygodnia.

ja

Lubię to! Skomentuj96 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka