169 obserwujących
9928 notek
25430k odsłon
  298   0

230. rocznica Konstytucji 3 Maja. Premier Morawiecki z wizytą na Litwie

Premier Mateusz Morawiecki i premier Republiki Litewskiej Ingrida Simonyte, fot. PAP/Andrzej Lange
Premier Mateusz Morawiecki i premier Republiki Litewskiej Ingrida Simonyte, fot. PAP/Andrzej Lange

Szef rządu Mateusz Morawiecki złożył  jednodniową wizytę na Litwie, gdzie spotkał się z tamtejszą premier Ingridą Szimonyte. Podczas wspólnej konferencji prasowej wskazywał, że współpraca między oboma krajami od niedawna układa się dobrze.

Morawiecki zwrócił uwagę, że jego wizyta w Wilnie miała charakter z jednej strony celebrowania święta 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja, które jak mówił – jest świętem wspólnym dla Litwy i Polski. Z drugiej strony, była to wizyta, podczas której mógł z premier Simonyte omówić bardzo konkretne tematy dla dalszej współpracy bilateralnej.


Premierzy wzięli udział w uroczystości inauguracji rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Po zakończeniu uroczystości premier Morawiecki spotkał się z Polonią i odwiedził Cmentarz na Rossie.


Współpraca Polski i Litwy

- Paleta barw tej współpracy jest bardzo bogata. To tematy współpracy handlowej, energetycznej, ekonomicznej, ale przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa oraz dalszego przybliżania naszych dwóch narodów – mówił, dodając, że na każdym polu wspólnym mianownikiem współpracy jest bezpieczeństwo obu państw.

Dodał, że współpraca sąsiadów nie bierze się wyłącznie z chłodnej kalkulacji, ale również z naszej wspólnej historii, która – dodał – sięga czasów Konstytucji 3 maja, a nawet głębiej.


Morawiecki stwierdził, że współpraca Polski i Litwy na różnych polach jest "absolutnie kluczowa dla utrzymania stabilności i wzrostu dobrobytu zarówno w Polsce jak i na Litwie". W tym kontekście zwrócił uwagę, że widzimy co dzieję się na Białorusi czy na Ukrainie.

- To obszar szczególnie wrażliwy z punktu widzenia - niestety trzeba to mocno powiedzieć - imperialistycznej polityki rosyjskiej. Dlatego wspieramy Ukrainę i Białoruś w ich walce o demokrację, w ich walce o wolność. Poprawa sytuacji na Wschodzie jest miara naszego realizmu i dlatego kontekst NATO i UE jest tutaj absolutnie pierwszoplanowy – ocenił Morawiecki.

Twardo stoimy na bazie obrony zasad prawa międzynarodowego i stabilności oraz integralności państw w tej części Europy i w ogóle na świecie


Morawiecki, w kontekście Rosji, pytany czy będzie wypracowana wspólna strategia Polski i Litwy przyznał, że wraz z premier Simonyte mają "bardzo mocno spójne, podobne, żeby nie powiedzieć jednolite stanowisko wobec tych zagrożeń ze Wschodu". - Mamy również jednolitą wiarę, że to właśnie NATO jest tą zasadniczą platformą bezpieczeństwa i odpowiedzi na różne agresywne zachowania ze strony rosyjskiej - mówił.

Jak dodał, podczas niedzielnego spotkania z premier Simonyte rozmawiali jak wzmacniać bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO i UE.

Premier Litwy Ingrida Simonyte w trakcie konferencji zwracała uwagę, że Polskę i Litwę łączą między innymi wspólne poglądy na zagrożenia i konieczność umacniania obronności.

Wskazywała, że w kwestii bezpieczeństwa Polska i Litwa aktywnie współpracują. - Nie mamy żadnych iluzji, że możemy spodziewać się jakiegoś cudu i zmiany dopóki na Kremlu jest ten reżim jaki jest, którego celem jest są m.in. podnoszenie napięcia między naszymi krajami, między krajami europejskimi. Niezależnie od tego, że korzystają z dobrodziejstw Unii Europejskiej to jednak manipulują w sposób cyniczny różnymi sprawami - mówiła premier Litwy.


Musimy się na wzajem umacniać i umacniać odpowiedź świata demokratycznego na te wszystkie niedemokratyczne zapędy


Podkreśliła ponadto, że bilateralne stosunki Litwy i Polski są "doskonałe"; dziękowała premierowi Morawieckiemu za działania podejmowane dla wzmocnienia relacji obu państw, a także wzmocnienia współpracy wojskowej i obronnej.

Dom Kultury Polskiej w Wilnie

Dom Kultury Polskiej w Wilnie powstał w 2001 r. Jest najważniejszą instytucją kulturalno-społeczną służącą Polakom na Wileńszczyźnie. Działalność placówki skupia się m.in. na edukacji kulturalnej, promowaniu polskiej literatury i sztuki oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej.


W nowym budynku będzie się mieściła sala widowiskowa, pokoje hotelowe, kawiarnia oraz studio telewizyjne TVP Wilno. Ukończenie rozbudowy zaplanowane jest do końca 2022 r. W 2023 r. ma rozpocząć swoją działalność studio telewizyjne.

- Paleta barw współpracy między Polską i Litwą jest bardzo szeroka. Bardzo cieszę się, że mogłem spotkać się z rodakami tutaj w Wilnie, w przeddzień świętowania Konstytucji 3 Maja. Wspólnie porozmawialiśmy o problemach, które trapią polską mniejszość na Litwie, ale też o nadziejach, szansach. I o tych nadziejach warto też powiedzieć, że coraz więcej nadziei wiążemy z bliską polsko-litewską współpracą. Nie tylko na niwie gospodarczej i politycznej, ale właśnie oświatowej i kulturalnej – mówił Morawiecki dziennikarzom na zakończenie wizyty na Litwie.

ja

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka