Grodzki i Budka nie odpuszczają. Senat areną walki o Fundusz Odbudowy

Borys Budka (L) i Tomasz Grodzki (P). Fot. PAP
Borys Budka (L) i Tomasz Grodzki (P). Fot. PAP

Prawdopodobnie odbędzie się specjalna sesja Senatu poświęcona ustawie ratyfikacyjnej dotyczącej decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE

Ogłosił to w sobotę lider PO Borys Budka. – Do ustawy tej chcemy wpisać „bezpieczniki” – dodał.

Sejm uchwalił we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Za ratyfikacją opowiedziała się większość klubu PiS (oprócz Solidarnej Polski), a także Lewica, PSL i Polska 2050. Teraz ustawą ma się zająć Senat.


Prawdopodobnie odbędzie się specjalna sesja Senatu poświęcona ratyfikacji


– powiedział na sobotnim briefingu w Mikołowie (woj. śląskie) lider Platformy Obywatelskiej. – Tam będziemy chcieli wpisać do ustawy ratyfikacyjnej bezpieczniki – dodał.

W ocenie Budki w Senacie trzeba zagwarantować niezależność Komitetu Sterującego oraz to, że „część środków, tak jak przy innych programach europejskich, jest dzielona przy współudziale samorządu”.

Konwent Seniorów Senatu

Najbliższe posiedzenie izby zaplanowano na 12-14 maja. 12 maja ma się zebrać Konwent Seniorów Senatu, gdzie omawiana ma być m.in. kwestia procedowania ustawy ratyfikacyjnej. W środę wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) poinformował o złożeniu do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego wniosku o poszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Senatu o ustawę ratyfikacyjną.

W czwartek wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) powiedziała dziennikarzom, że Konwent Seniorów ustali, czy ustawa będzie w porządku obrad najbliższego posiedzenia, czy zwołane zostanie dodatkowe, specjalne posiedzenie izby. – Moje doświadczenie podpowiada, że raczej będzie potrzebne dodatkowe posiedzenie – stwierdziła.

KW

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka