Naród pyta, premier odpowiada. Q&A Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP//Mateusz Marek
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP//Mateusz Marek
Premier odpowiada na pytania internautów dotyczące Polskiego Ładu.

Chcemy zmienić system degresywny i chcemy, żeby 18 mln Polaków, którzy zarabiają mniej byli beneficjentami tej zmiany - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas sesji "Q&A" na Facebooku pytany o szczegóły Polskiego Ładu.

Premier pytany, jak będzie liczona składka zdrowotna dla przedsiębiorców, odparł, że w tej kwestii nic się nie zmieni. – Będzie tak, jak do tej pory, z tym że składka zdrowotna będzie płacona liniowo od dochodu – podkreślił.

Zapewnił, że osoby, które zarabiają 5-6 tys. zł nie odczują tej zmiany, a osoby, które zarabiają mniej odczują ją pozytywnie.

– Przede wszystkim te dodatkowe zasady dotkną kogoś, kto zarabia znacząco więcej i tam rzeczywiście pojawią się większe płatności – mówił Morawiecki.

– Dzisiaj jak ktoś zarabia 25-30-40 tys. zł, to płaci składkę, którą dodatkowo może sobie odliczyć od podatku i ta składka jest w wysokości około pięćdziesięciu kilku złotych. To nie daje podstaw do finansowania służby zdrowia – dodał szef rządu.

Premier zapewnił, że jego rząd będzie chciał stworzyć sprawiedliwy system podatkowy.

– Osoby, które de facto zarabiają więcej, mogą procentowo płacić mniejsze daniny. To nie jest w porządku, taki system nazywa się systemem degresywnym i chcemy to zmienić. Chcemy, żeby 18 mln Polaków, którzy zarabiają mniej, otrzymują mniejsze uposażenie byli beneficjentami tej zmiany – mówił szef rządu.

– Natomiast w przypadku umowy o pracę, np. sytuacja pracowników nie zmieni się do wynagrodzenia około 11 tys., 10,5-11 tys. zł, a tych, którzy zarabiają do średniej krajowej, a takich jest około 2/3, sytuacja się poprawi. Ta zmiana, ten ruch, który proponujemy jest ruchem jak najbardziej sprawiedliwym i właściwym – dodał Morawiecki.

Szef rządu stwierdził, że większość osób do 40 roku życia, w tym na terenach zarówno wiejskich, jak i miejskich, zarabia poniżej 5 tys. zł brutto. – Ta zmiana ma im poprawić warunki pracy, ma spowodować, żeby zarabiali więcej i to jest sprawiedliwa zmiana – mówił.

Opłata reprograficzna

Jesteśmy jednym z ostatnich krajów, który nie wprowadził opłaty reprograficznej - mówił premier Mateusz Morawiecki o celach tej opłaty. Zawrócił przy tym uwagę, że często artyści mało zarabiają, a pełnią ważną dla społeczeństwa funkcję.

Premier Morawiecki był też pytany m.in. o cel podatku reprograficznego. – Jesteśmy jednym z ostatnich krajów, który nie wprowadził opłaty reprograficznej – wyjaśnił premier.

Jak dodał, jeśli ktoś korzysta z odbiornika telewizyjnego lub radiowego - płaci pewną opłatę. – Tymczasem dzisiaj oglądanie różnych treści przenosi się na sprzęt elektroniczny, z którego żadnej opłaty się nie uiszcza" – wskazał.

Zwrócił przy uwagę, że mamy 67 tys. artystów i oni wykonują ważną funkcję i pracę dla społeczeństwa. "Trzeba wiedzieć, że ogromna większość artystów zarabia poniżej średniej krajowej. Nie odkładają bardzo często na emerytury. Bardzo często są zatrudnieni na umowy o dzieło, albo otrzymują wynagrodzenie w nieregularnych odstępach" – mówił premier. Dodał, że często artyści nie mają lub mają niewielkie emerytury.

– Stąd ten pomysł, idący zresztą w ślad za rozwiązaniami znanymi z dojrzałych krajów zachodnich – wyjaśnił.

Opodatkowanie koncernów

Nie odpuszczamy tematu opodatkowania koncernów międzynarodowych, ale chcemy doprowadzić do tego w kooperacji z innymi krajami UE; opodatkowanie koncernów będzie możliwe, gdy wszystkie kraje wspólnoty będą prezentować wspólne podejście - powiedział premier Morawiecki.

Premier odpowiadał w poniedziałek na Facebooku na pytania internautów. Pytany o opodatkowanie międzynarodowych korporacji zaznaczył, że rządowi bardzo zależy na opodatkowaniu zagranicznych firm, które osiągają przychody prowadząc w Polsce działalność biznesową, przynoszącą dochody.

– Ale chcemy doprowadzić do tego w kooperacji z innymi krajami, ponieważ obawiamy się, że w przeciwnym razie pozbawieni będziemy pewnych dużych inwestycji. Umówiliśmy się w Unii Europejskiej, ze OECD wypracuje zasady podatku cyfrowego, zaadoptowane później przez wszystkie państwa członkowski – zaznaczył Morawiecki.

– Nie odpuszczamy tego tematu (...) walczymy mocno z rajami podatkowymi, to jest element tego samego planu różnych schematów prawniczych, które pozwalają umykać z podatkami właśnie do Luksemburga, Holandii czy do Irlandii – dodał.

Premier zaapelował też do tych państw, aby przestały "żyć kosztem innych". – Wszystkie te firmy zarejestrowane w Luksemburgu czy Irlandii powinny płacić podatek proporcjonalnie do biznesu, jaki uzyskują w innych krajach – zaznaczył.

Podkreślił, że opodatkowanie międzynarodowych koncernów będzie możliwe, gdy wszystkie kraje UE będą prezentować wspólne podejście do tej kwestii.

– Kilka miesięcy temu zaprezentowaliśmy pierwszą odsłonę takiego podatku. Nazwaliśmy go cyfrowym, ale zorientowani w tym temacie doskonale wiedzą, że on odnosi się do gigantów cyfrowych – mówił premier, odnosząc się do niedawnego projektu PiS dotyczącego tzw. podatku od mediów.

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka