Rosja ukończy Nord Stream 2 do końca 2021 roku?
Rosja ukończy Nord Stream 2 do końca 2021 roku?

Zełenski zareagował na łagodzenie sankcji wobec Nord Stream 2. "Nieprzyjemne zaskoczenie"

Redakcja Redakcja Nord Stream Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Wołodymir Zełenski jest zdziwiony zmianą retoryki Joe Bidena, który zdecydował o odstąpieniu od sankcji na spółkę Nord Stream 2 AG.

Władze Stanów Zjednoczonych pod koniec maja zdecydowały o odstąpieniu od sankcji wobec budującej ten rurociąg spółki Nord Stream 2 AG, co spotkało się z krytyką republikańskich senatorów. Zełenski w omawianej w poniedziałek przez ukraińskie media rozmowie z portalem Axios zaznaczył, że Ukraina była "bardzo nieprzyjemnie zaskoczona" tą decyzją. Dodał, że dowiedział się o niej z mediów. 

Zobacz:

Ukraińskie MSW: NS2 jest już gotowy. Po uruchomieniu będą prowokacje ze strony Rosji

Joe Biden do korespondenta Polskiego Radia o Nord Stream 2. Rozbrajająca szczerość

Prezydent powiedział też, że Nord Stream 2 to broń w rękach Rosji. - I nie jest to za bardzo zrozumiałe i z pewnością nie było oczekiwane, że amunicja to tej broni może być zagwarantowana przez tak wielki kraj, jakim są Stany Zjednoczone - dodał. Ocenił też, że ta decyzja nie wspiera interesów Ukrainy.

Jak jednak zastrzegł Zełenski, prezydent Joe Biden ciągle ma możliwość powtrzymania finalizacji projektu gazociągu. W jego opinii, kwestia wejścia Ukrainy do NATO powinna być rozwiązana natychmiast ze względu na to, że kraj ten obecnie znajduje się w niebezpieczeństwie. Prawdziwym sygnałem byłoby otrzymanie przez Ukrainę Planu Działań na rzecz Członkostwa (Membership Action Plan - MAP) - zaproponował. 

Zełenski zadeklarował gotowość do spotkania z Bidenem w dowolnym czasie i miejscu przed rozmowami amerykańskiego prezydenta z Władimirem Putinem w Genewie, które zaplanowano na przyszły tydzień. 

Przeczytaj też:


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka