Rząd twierdzi, że jest szansa, by zakończyć polubownie sprawę kopalni Turów

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych. Fot. PGE
Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych. Fot. PGE
W poniedziałek rząd czeski przyjął mandat negocjacyjny do tego, aby z polską stroną się porozumieć, aby zakończyć sprawę kopalni Turów polubownie - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller.

Rząd Czech zapowiada skargę do TSUE ws. kopalni węgla brunatnego Turów, w której będzie się domagał 5 mln euro kary dziennie za to, że Polska nie realizuje postanowienia TSUE o wstrzymaniu wydobycia w tej kopalni.

Polsko-czeskie negocjacje w toku

- Rozmowa pana premiera Mateusza Morawieckiego z premierem (Andrejem) Babiszem dotyczyła wycofania tej skargi w momencie podpisania porozumienia. Wczoraj rząd czeski przyjął mandat negocjacyjny do tego, aby z polską stroną się porozumieć. Ma wytyczne negocjacyjne w tym zakresie i przechodzimy do finalizowania umowy - wskazał rzecznik polskiego rządu.

- Jednocześnie rozumiem to, że z przyczyn negocjacyjnych również, czeski rząd korzysta z instrumentów prawnych, które przysługują mu w toku postępowania, ale generalnie rzecz biorąc dostał mandat negocjacyjny premier Babisz, aby zakończyć polubownie tę sprawę i to wczoraj też było elementem ustaleń rządu czeskiego - dodał Müller.

Polecamy:

Turów to sprawa polityczna

- Zarówno my, jak i nasi partnerzy czescy chcemy zakończyć jak najszybciej ten spór zawierając porozumienie. To porozumienie jest procedowane, ministrowie właściwie są w bezpośredni i wierzę, że w najbliższych dniach będziemy przybliżać się do zrealizowania tej międzynarodowej umowy - potwierdził również szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM wskazywał na kontekst wyborczy w Czechach, w tym procedowany przez parlament czeski wniosku o wotum nieufności wobec rządu Andreja Babisza.

Dworczyk podkreślił również, że dopóki porozumienie nie będzie zawarte, to spór nie zostanie rozwiązany.

"Proszę nie łapać premiera za słowa"

 - Każde państwo musi zostawić sobie obszar swoich ewentualnych działań. Czesi zostawiają to w obszarze pewnych kar, Polacy w obszarze ewentualnej zmiany, uchylenia tego postanowienia. Jestem przekonany w 100 procentach, że porozumienie zostanie zawarte - uważa minister w KPRM Michał Wójcik.

Wójcik w TVN24 odniósł się też do słów premiera, który po spotkaniu z premierem Czech pod koniec maja deklarował, że zawarto porozumienie. - Proszę nie łapać za słowa premiera. Była dyskusja - odparł. - Ja mówię, że będzie porozumienie, jestem przekonany w 100 procentach, że tak będzie, proszę się nie martwić - mówił.

- Ja się martwię, że pewna pani w gabinecie, gdzieś tam w zachodniej części Europy zdecydowała, że trzeba wyrzucić ludzi na bruk. My mówimy temu kategorycznie nie - podkreślał.

Zaznaczył, że "nasza strategia jest taka, żeby się dogadać".

TSUE nakazał wstrzymanie wydobycia

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

"Czeski film"

Premier Morawiecki poinformował pod koniec maja po rozmowach z premierem Babiszem, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego "Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE". Szef rządu poinformował również, że Polska będzie współfinansować na kwotę do 45 mln inwestycje środowiskowe. Z kolei Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską.

Obecnie trwają prace nad ostateczną umową między stroną polską a czeską z udziałem m.in. przedstawicieli poszczególnych resortów.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj71 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka