Spółka Prairie Mining żąda od Polski ponad 4 mld zł! O co chodzi?

Dyrektor Generalny Prairie Mining Limited - Ben Stoikovich. Fot. PAP/Paweł Supernak
Dyrektor Generalny Prairie Mining Limited - Ben Stoikovich. Fot. PAP/Paweł Supernak
Spółka Prairie Mining złożyła pozew przeciwko Polsce. Australijski podmiot domaga się odszkodowania w wysokości ponad 800 mln funtów (4,2 mld zł) za działania rządu, które miały doprowadzić do wstrzymania rozwoju kopalni JKM i Dębieńsko, należących do Prairie Mining.

Prairie Mining wyliczyła, że wartość szkód i utraconych przez spółkę zysków związanych z kopalniami, a także naliczone odsetki związane z ewentualnymi odszkodowaniami. Australijczycy twierdzą, że Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z wzajemnych umów energetycznych i inwestycyjnych.

Spółka Prairie Mining chce potężnego odszkodowania od Polski. Chodzi o kopalnie

„Działania Rzeczpospolitej Polskiej pozbawiły spółkę Prairie całej wartości jej inwestycji w Polsce” - napisano w komunikacie. We wrześniu 2020 r. spółka Prairie Mining ogłosiła, że rozpoczęła międzynarodowe postępowanie arbitrażowe przeciwko Polsce, a wcześniej, w lutym 2019 r. formalnie powiadomiła polski rząd, że istnieje spór inwestycyjny między nim a spółką.

Prairie Mining nawoływała wtedy polski rząd do polubownego rozwiązania sporu. Jak czytamy w komunikacie spółki, nikt nie chciał rozmawiać. W 2018 roku ministerstwo środowiska odmówiło Prairie Mining kopalni Jan Karski w Zagłębiu Lubelskim oraz zmiany w koncesji na wydobywczą dla projektu Dębieńsko na Górnym Śląsku.

Polecamy:

Prairie Mining spiera się z Polską. Sprawa ciągnie się od 2018 roku

„Sprawa toczy się w szybkim tempie, a spółka złożyła już pozew w postępowaniu arbitrażowym, który zawierał wycenę szkód przygotowaną przez zewnętrznych ekspertów ds. wysokości roszczeń” - powiedział dyrektor generalny Prairie Ben Stoikovich, cytowany w komunikacie.

Prairie Mining podkreśla, że środowisko polityczne i klimat inwestycyjny w Polsce uległy pogorszeniu od czasu zmiany rządu w 2015 r. Efektem tego jest rosnąca liczba międzynarodowych roszczeń arbitrażowych kierowanych przeciwko Polsce w sektorach surowców naturalnych i energii, w których roszczenia odszkodowawcze wynoszą od 120 mln USD do ponad 1,3 mld USD, obejmujących między innymi spółki Bluegas NRG Holding (gaz), Lumina Copper (miedź) i InvEnergy (farmy wiatrowe).

MD

Czytaj dalej:

Macron dostał w twarz. Plucie i obrażanie polityków nad Sekwaną

Prof. Bogdan Musiał: Niemcy traktują Polskę jak półkolonię. To nastawienie psychologiczne

Rafał Woś: Przyszła koalicja PiSu i Lewicy ma głęboki sens i dobre widoki na przyszłość

„Tęsknię za Tobą, Żydzie”. Jest wyrok w sprawie Rafała Betlejewskiego

Barack Obama ostrzega. Daje przykład Polski i Węgier

Jak nie koniec historii, to koniec demokracji

Lubię to! Skomentuj101 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka