Szef węgierskiej Grupy MOL o Polsce, Węgrzech, interesach z ORLENEM i Rosją

Zsolt Hernádi, Prezes Zarządu Grupy MOL (Węgry). Fot. Grzegorz Momot
Zsolt Hernádi, Prezes Zarządu Grupy MOL (Węgry). Fot. Grzegorz Momot
Zsolt Hernádi, szef Grupy MOL: MOL i ORLEN to konkurenci, ale nawet jako tacy możemy realizować wspólne inicjatywy.

MOL jest obecny w Polsce pod marką Slovnaft.

Współpraca MOL i ORLENU

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Zsolt Hernádi mówił o planach łączenia MOL i PKN ORLEN. Tego typu pomysły pojawiały się kilka lat temu. – Z pewnością warto rozmawiać o strategicznej współpracy pomiędzy naszymi krajami. Z perspektywy geopolitycznej Polska i Węgry mają tożsame interesy. Wspólnie musimy dbać o to, by nasz region był silny, stabilny i suwerenny – podkreślał Hernádi.

Polecamy:

Czesi nie odpuszczają ws. Turowa. Nowy wniosek do TSUE i 5 mln euro kary dziennie

Geotermia ogrzeje Krynicę Zdrój i Rabkę Zdrój

Hernádi obserwuje rozwój PKN ORLEN, jego działania i ewolucję, z ogromnym zainteresowaniem: „Dobrze rozumiem kierunek, który został przez spółkę obrany, a także apetyt koncernu na rozwój i poszukiwanie synergii”.

Zapytany, czy MOL planuje wprowadzenie jakichkolwiek partnerów biznesowych – w szczególności Rosjan – do operacji prowadzonych w Polsce, odpowiedział:


Wiem, że to w Polsce jest ważny problem. Chciałbym więc jasno oświadczyć: nie, nie mamy takich planów.


Energetyczne połączenie Bałtyku i Adriatyku

Zdaniem szefa MOL Inicjatywa Trójmorza, propagowana przez Polskę oraz wspierana przez Węgry, mogłaby pozwolić na stworzenie sieci energetycznych powiązań łączących Adriatyk i Bałtyk. – Znaczenie takiej strategicznej współpracy w branży energetycznej będzie rosło, choćby z uwagi na konieczności odpowiedzenia na wyzwania związane ze zmianą klimatu – wyjaśniał CEO MOL-a.

Jego zdaniem Polska i Węgry staną się kluczowymi graczami w nowej Europie, a jeśli będziemy współpracować nasz głos będzie lepiej słyszalny. MOL i Orlen to konkurenci, ale nawet jako tacy, możemy wnieść wkład w bezpieczeństwo Europy Środkowej oraz realizować wspólne inicjatywy w różnych obszarach – dodał Hernádi.

Zrównoważony rozwój i zysk

MOL i ORLEN opierają się na podobnych strategiach rozwojowych, ważnych dla budowy i bezpieczeństwa energetycznego i zachowania niezależności Europy Środkowej,: zrównoważony rozwój, gospodarka obiegu zamkniętego, transformacja energetyczna, wzmocnienie segmentu usług konsumenckich.

– Kategorie „zrównoważony" i „dochodowy" nie muszą się wykluczać. Wręcz przeciwnie. Zrównoważony rozwój można osiągnąć tylko przez budowę silnych firm, które rozumieją i umieją odpowiedzieć na nowe potrzeby klientów. Największym wyzwaniem w obszarze zielonej energii jest zagwarantowanie by przejście od paliw kopalnych do odnawialnych źródeł było ekonomicznie opłacalne. Proces ten nie może odbyć się zbyt gwałtowanie, gdyż to groziłoby utratą konkurencyjności. Ale dostatecznie szybko – by nie tracić cennego czasu – podkreślił Hernádi.

KW

Czytaj dalej:

Politycy z rządu reagują na zaskakujące doniesienia ws. Baltic Pipe. "Leżymy..."

Baltic Pipe stoi pod znakiem zapytania. Jeden, ważny problem w budowie rurociągu

Fuzja PKN ORLEN i Lotosu. Pojawi się nowy gracz na polskim rynku - kto to będzie?

Co się stało w Elektrowni Bełchatów? PGE GiEK z informacjami o pożarze

Czeskie władze otwierają szampana. Bardzo je cieszy decyzja TSUE w sprawie kopalni Turów


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka