Barack Obama ostrzega. Daje przykład Polski i Węgier

Barack Obama ostrzega. Daje przykład Polski i Węgier. Fot. flickr.com
Barack Obama ostrzega. Daje przykład Polski i Węgier. Fot. flickr.com
Barack Obama ostrzegł Amerykanów przed upadkiem demokracji. Były prezydent USA w wywiadzie dla CNN tłumaczył, że kraje nie stają się autorytarne z dnia na dzień, tylko stopniowo i nieuchronnie zmierzają w tym kierunku. Jako przykład podał Polskę i Węgry.

Barack Obama mówił o kryzysie demokracji na całym świecie. Jak podkreślał w wywiadzie z amerykańską stacją, jego rodacy muszą wiedzieć, że „droga do niedemokratycznych Stanów Zjednoczonych to nie jest jeden etap”. - To cała seria kroków - mówił w rozmowie z CNN.

Barack Obama mówi o Polsce. Kontekst nie może się podobać

Były prezydent USA Barack Obama dał przykład państw, które „w gruncie rzeczy stały się autorytarne”. Jego zdaniem to Polska i Węgry jeszcze 10 lat temu były „dobrze funkcjonującymi demokracjami”, ale teraz się to zmieniło.

Obama zwrócił uwagę, że choć oba kraje nie miały takich demokratycznych tradycji jak USA, to przez lata uchodziły za pionierów demokracji w swoim regionie. Pierwszy ciemnoskóry prezydent Stanów Zjednoczonych zgodził się, że ten ustrój często „umiera” przy urnach wyborczych.

Czytaj też:

Barack Obama ostrzega Amerykanów. Mówi o upadku demokracji

- Władimir Putin zostaje wybrany przez głosujących Rosjan, ale nikt z nas nie powie, że to jest demokracja, której chcemy - ocenił. Obama podkreślił, że Amerykanie „,muszą się martwić”, że jedna z największych tamtejszych partii politycznych traktuje demokrację w sposób niemożliwy do zaakceptowania jeszcze pięć czy dziesięć lat temu.

Obama sprecyzował, że chodzi o wydarzenia z 6 stycznia tego roku, kiedy tłum podburzony przez Donalda Trumpa szturmował Kapitol. Zginęło wtedy 5 osób. Były prezydent USA wspomniał też, że wielu kongresmenów uwierzyło w fake news, że wybory zostały częściowo sfałszowane.

Barack Obama wyróżnił Polaków

„Do Rzeczy” przypomina, że we wrześniu 2020 roku fundacja prowadzona przez Obamę zakwalifikowała do programu „Liderzy” dwie osoby w Polski. Są to aktywista LGBT Bart Staszewski i była kandydatka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

MD

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj186 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka