Dawny prezes PKO BP ma już nową pracę. Co robi teraz Zbigniew Jagiełło?

Najszybciej rozwijającym się kanałem jest przelew na telefon BLIK.
Najszybciej rozwijającym się kanałem jest przelew na telefon BLIK.
Zbigniew Jagiełło w poniedziałek, żegnany oklaskami, odszedł ze stanowiska prezesa banku PKO BP, a już w środę miał nową pracę. Pracuje przy projekcie, który sam współtworzył.

Jagiełło i Polski Standard Płatności

Zbigniew Jagiełło został powołany do rady nadzorczej Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA. Były prezes PKO to pomysłodawca oraz jeden z współtwórców mobilnego systemu płatności. Rada PSP składa się obecnie z ośmiu osób.

- Rada nadzorcza aktywnie uczestniczy w pracach nad rozwojem BLIKA – systemu płatności mobilnych unikalnego na skalę świata. Dołączenie do składu rady Zbigniewa Jagiełły to poważne wsparcie. Jesteśmy przekonani, że jego praktyczne doświadczenie, wiedza oraz inicjatywa pomogą nam w dalszym rozwoju systemu oraz jego ekspansji zagranicznej - podkreślił prezes Polskiego Standardu Płatności Dariusz Mazurkiewicz.

Jagiełło jest pomysłodawcą i współtwórcą systemu płatności mobilnych BLIK. System powstał na bazie rozwiązania IKO stworzonego przez PKO Bank Polski w ramach unikalnego na skalę świata modelu współpracy największych banków, które zdecydowały się na budowę wspólnego, jednolitego rozwiązania dla klientów bankowości mobilnej.

Polecamy:

image
Zbigniew Jagiełło, fot. PKO BP.

Co to jest BLIK?

BLIK to powszechny standard płatności mobilnych. Możliwość skorzystania z BLIKA w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie ponad 95 proc. wszystkich klientów krajowych instytucji płatniczych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Udziałowcami spółki PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.

Z BLIKA mogą korzystać również klienci Getin Banku, Banku Pekao S.A, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, Nest Banku, Banku Pocztowego, Banku Spółdzielczego w Brodnicy i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej, w Banku BPS i bankach spółdzielczych Grupy BPS.

Od stycznia do marca 2021 roku użytkownicy BLIKA zrealizowali ponad 153 mln transakcji o wartości 20 mld zł. Na koniec pierwszego kwartału aktywnie korzystało z niego aż 7,6 mln osób.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka