Dwóch polityków opozycji wzmocni PiS? Plan: nowe koło w Sejmie

Kolejni posłowie przejdą na stronę Zjednoczonej Prawicy? Fot. Flickr/Sejm RP
Kolejni posłowie przejdą na stronę Zjednoczonej Prawicy? Fot. Flickr/Sejm RP
Byli członkowie Koalicji Polskiej PSL i Koalicji Obywatelskiej zakładają stowarzyszenie "Centrum" i planują założyć koło poselskie. Mowa o Łukaszu Mejzie i Zbigniewie Ajchlerze, posłach niezrzeszonych.

- Rozpoczynamy szeroką i daleko idącą współpracę; współpracę pomiędzy dwoma posłami niezależnymi i wraz z posłem Zbigniewem Ajchlerem zakładamy stowarzyszenie "Centrum - ogłosił na środowej konferencji prasowej Mejza. 

Stowarzyszenie i koło byłych posłów opozycji

Stowarzyszenie ma być "preludium" do powstania nowej siły w parlamencie - przekonywał. - To stowarzyszenie to organizacja, która ma wprowadzić debatę publiczną na nowe tory - tory, po których już dziś startuje pociąg o nazwie "Centrum", pociąg, do którego zapraszamy każdego z parlamentarzystów, którzy chce się skupić na gospodarce, samorządzie i na rozwoju - podkreślił Mejza.

Zbigniew Ajchler, który złożył we wtorek ślubowanie poselskie, do Sejmu startował z listy Koalicji Obywatelskiej. W Sejmie zastąpił Killiona Munyamę, który wygrał konkurs na stanowisko w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych. Poseł nie wstąpił jednak do klubu KO, pozostał niezrzeszony.

Ajchler zadeklarował, że chce pozostać w Platformie Obywatelskiej, której jest członkiem, ale jako poseł niezależny. - Chcę wybierać selektywnie projekty ustaw i głosuję "tak", albo "nie". Nie lubię żadnych gorsetów - zaznaczył polityk.

Mejza, który startował z listy PSL, powiedział, że obaj z Ajchlerem "mają dość partyjnych gierek, dość wojny plemiennej". 

Salon24 o nowym kole poselskim

"Od dłuższego czasu słychać w kuluarach sejmowych o powstaniu nowego koła poselskiego. Wiadomo, że jego przewodniczącym ma być Łukasz Mejza. To młody, zaledwie 30-letni poseł, który otrzymał w 2019 r. ponad 10 tys. głosów, ale do parlamentu dostał się dopiero po śmierci posłanki PSL Jolanty Fedak, zostając posłem niezrzeszonym. Mejza startował z ostatniego miejsca listy Koalicji Polskiej (razem z Kukiz’15) w okręgu lubuskim.

Razem z posłem Mejzą ma stworzyć koło dwóch polityków siedzących obecnie w ławach opozycji. Jeden polityk z PSL, a drugi z Platformy Obywatelskiej. Nowo powstałe koło w Sejmie - jak słyszymy - wejdzie również w sojusz ze Zjednoczoną Prawicą. Nie wiadomo czy zostanie ono ogłoszone do wtorku, a jeśli nie, to i tak nieformalni członkowie koła powinni zagłosować za Staroń" - pisaliśmy kilka dni temu w Salonie24. 

 

Zobacz:

Kulisy gry o RPO. Jak PiS buduje większość w Sejmie dla Lidii Staroń

Przecieki ws. tajnego posiedzenia. To miał powiedzieć Kaczyński

Mularczyk o tajnych obradach Sejmu. "Rosja testuje cyberbezpieczeństwo"

Rzecznik rządu ostrzega przed groźnymi "kompromatami". Politycy mogą się bać


GW

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka