Sejm o odwołaniu Dworczyka!

Szef KPRM Michał Dworczyk. Fot. PAP
Szef KPRM Michał Dworczyk. Fot. PAP
Sejm zajmie się wnioskami KO o odwołanie: wicepremiera i szefa MAP Jacka Sasina, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka. Sejm rozpatrzy też wniosek o odwołanie Ryszarda Terleckiego (PiS) z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Wszyscy zastanawiają się nad przyszłością Michała Dworczyka. Czy polityk PiS pozostanie szefem KPRM? Sprawą zajęli się nawet bukmacherzy.

Polecamy:

Rafał Woś: Tej sprawiedliwej Szwecji już nie ma

Afera mailowa. Na liście hakerów 4350 adresów. Wiadomo, kto stał za atakami

Wniosek o odwołanie Dworczyka

Klub KO złożył wnioski o odwołanie Sasina, Kamińskiego i Dworczyka na początku czerwca, uzasadniając je tym, że Najwyższa Izba Kontroli w swym raporcie zarzuciła premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz szefom MSWiA, MAP i KPRM złamanie prawa w związku z organizacją wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym zarządzonych na 10 maja ub. Roku.

We wniosku o odwołanie szefa KPRM posłowie KO ocenili m.in., że "suma czynności podejmowanych przez ministra Dworczyka doprowadziła do absolutnego chaosu wyborczego, konstytucyjnego i demokratycznego w Polsce". W sprawie Kamińskiego napisano m.in. że miał on wiedzę, iż "przygotowanie wyborów prezydenckich na podstawie decyzji premiera z pominięciem przy ich organizacji obowiązujących przepisów prawa oraz kompetencji Państwowej Komisji Wyborczej jest wątpliwe prawnie".

Sejm, odwołanie Dworczyka, Salon24
Sejm zajmie się m.in. wnioskami KO o odwołanie: wicepremiera i szefa MAP Jacka Sasina, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Opozycja chce odwołania Sasina

Z kolei we wniosku dotyczącym Sasina napisano m.in. że oceniając liczne uwagi i opinie nie tylko opozycji, ale "przede wszystkim ekspertów, głównie epidemiologów, wirusologów o i prawników" Sasin "powinien był powziąć wątpliwość czy obsesyjne dążenie do organizowania wyborów prezydenckich w maju ub.r. jest uzasadnione (również z prawnego i ekonomicznego punktu widzenia).

Terlecki będzie odwołany?

Z kolei wnioski klubów KO i Lewicy oraz koła Polska 2050 o odwołanie Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu mają związek ze słowami szefa klubu PiS na temat liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

Wpis na Twitterze, który był bezpośrednim powodem wniosków o odwołanie Terleckiego, odnosił się do informacji, że liderka białoruskiej opozycji będzie gościem Campusu Polska Przyszłości - wydarzenia, które na przełomie sierpnia i września organizuje Ruch Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego. "Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" - napisał wicemarszałek.

KW

Czytaj dalej:

Projekt ustawy. Więzienie za „czyn homofobiczny”. Obowiązkowy udział szkół w dniu walki z homofobią

Afera mailowa - ciąg dalszy. Michał Dworczyk żąda przeprosin od „Gazety Wyborczej”

60 osób zrzuciło się na kaucję dla Sławomira Nowaka. Zrobili to legalnie?

Prezydent Filipin straszy więzieniem niezaszczepionych. Przymus szczepień w Rosji

Przedstawiciel USA do władz Polski: „Nietolerancja kosztuje miliardy”. Winnicki odpowiada

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka