Więzienie dla uczestnika marszu ONR. „A na drzewach, zamiast liści...” Fot. YouTube
Więzienie dla uczestnika marszu ONR. „A na drzewach, zamiast liści...” Fot. YouTube

Uczestnik marszu ONR idzie do więzienia. „Nawoływanie do nienawiści”

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 90
Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał wyrok ws. obchodów 82. rocznicy założenia ONR. W kwietniu 2016 r. w stolicy Podlasia odbył się marsz, w trakcie którego doszło do nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym. Sąd skazał za to dwie osoby, a pięć zostało uniewinnionych.

Uczestnik marszu ONR, któremu prokurator udowodnił najbardziej radykalne zachowanie, został skazany na rok bezwzględnego więzienia. Druga osoba, której wymierzono karę została pozbawiona wolności na pół roku w zawieszeniu na dwa lata. Skazani mają zapłacić po 200 zł nawiązki na rzecz oskarżyciela.

Więzienie dla uczestnika marszu ONR. „A na drzewach, zamiast liści...”

Rafał Gaweł, bo o nim mowa, w subsydiarnym akcie oskarżenia zarzucił siedmiu konkretnym działaczom środowisk narodowych, że wobec przedstawicieli społeczności żydowskiej, w tym wobec niego, kierowali groźby karalne. Działo się to poprzez okrzyki „a na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści”.

Polecamy:

Sąd dopatrzył się w tym publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Z siedmiu osób wskazanych przez Gawła, 5 zostało uniewinnionych. W sprawie toczyły się postępowania prokuratorskie, ale zostały one umorzone. Zawiadamiający skorzystał po tej decyzji z możliwości subsydiarnego aktu oskarżenia.

Uczestnik marszu ONR idzie do więzienia. „Nawoływanie do nienawiści”

Sprawa dotyczy obchodów 82. rocznicy powstania ONR zorganizowanych w Białymstoku 16 kwietnia 2016 r. Złożyła się na nie m.in. msza św. w archikatedrze i marsz ulicami miasta z udziałem ok. czterystu osób. Według publikowanych w mediach nagrań z niektórych fragmentów marszu, jego uczestnicy krzyczeli m.in.: „My Europę obronimy, islamistów nie wpuścimy”, „Narodowy radykalizm”, „Polacy przeciw imigrantom”, „Śmierć wrogom ojczyzny” czy „Wielka Polska katolicka”.

Rafał Gaweł to założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Obecnie przebywa w Norwegii, gdzie uzyskał azyl polityczny. W Polsce prawomocnie skazany jest na dwa lata więzienia za oszustwa przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Niedawno Sąd Najwyższy oddalił kasację złożoną przez obrońcę w jego sprawie, uznając ją za bezzasadną; ocenił też, że nie ma żadnych powodów do uznania, że skazany jest prześladowany.

MD

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo