Wirus Delta - rząd wycofuje się z przymusowej kwarantanny

Wirus Delta jest obecnie najbardziej zaraźliwy sposórd koronawirusów.
Wirus Delta jest obecnie najbardziej zaraźliwy sposórd koronawirusów.
Jeszcze wczoraj sanepid kierował osoby, nawet podwójnie zaszczepione, które miały kontakt z osobą zakażoną wariantem Delta, na obowiązkową kwarantannę. Rzecznik MZ ogłosił, że kwarantanna osób zaszczepionych nie jest potrzebna.

Kwarantanny nie będzie

- Kwarantanna dla osób zaszczepionych nie jest potrzebna, nawet jeśli miały kontakt z wariantem Delta. Szczepionki, które mamy w Polsce, są w pełni skuteczne - powiedział rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dotychczas w Polsce odnotowano 113 przypadków wariantu Delta, co nie jest wysoką liczą w porównaniu z innymi państwami.

Dla porównania, w Belgii wariant Delta odpowiada za ok. 50 proc. infekcji koronawirusem, we Włoszech ponad 20 procent, a w Izraelu aż 90 procent.

Polecamy:

Szczepionki są skuteczne

- Ale analizowaliśmy dokładnie wczoraj wyniki zakażeń wariantem Delta, Beta i Gamma. Tych przypadków mamy obecnie w Polsce 166 i jedynie niecałe 2 proc. przypadków, czyli dosłownie trzy przypadki, to są przypadki, kiedy po dwóch dawkach szczepienia odnotowaliśmy zakażenie - powiedział Andrusiewicz.

- Mamy informację, że te szczepionki, które mamy w Polsce, są w pełni skuteczne i zapobiegają, nie tyle może zakażeniom, bo jak widać te trzy zakażenia się zdarzyły, ale zapobiegają hospitalizacji, zgonowi, poważnemu przejściu - powiedział.

Poinformował, że wobec osób zaszczepionych, które miały kontakt z wariantem Delta, będzie wdrażany jedynie nadzór sanitarny. Natomiast osoby niezaszczepione będą kierowane na kwarantannę.

11 oficjalnych wariantów SARS-CoV-2

W Polsce wykonano dotąd ponad 30 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 13,9 mln osób.

Obecnie na liście WHO znajduje się 11 oficjalnych wariantów SARS-CoV-2. Wszystkie warianty SARS-CoV-2 różnią się od siebie mutacjami w białkach kolców - składnikach wirusa, które umożliwiają mu inwazję na ludzkie komórki. Istnieją cztery warianty budzące niepokój: Alfa, Beta, Gamma i Delta oraz siedem wariantów zainteresowania: Epsilon, Dzeta, Eta, Theta, Jota, Kappa i Lambda.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj128 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości