CBOS: Covidowe restrykcje adekwatne do sytuacji

Mateusz Morawiecki na konferencji nt. obostrzeń w ramach walki z COVID-19. Fot: Krystian Maj/KPRM
Mateusz Morawiecki na konferencji nt. obostrzeń w ramach walki z COVID-19. Fot: Krystian Maj/KPRM
W czerwcu po raz pierwszy od początku pandemii odsetek osób, które nie obawiają się zakażenia koronawirusem przewyższył odsetek tych, którzy się boją. Co ciekawe, najbardziej boją się zaszczepieni, i to dwiema dawkami. Poprawiły się też oceny działań rządu mających na celu walkę z epidemią koronawirusa. Obowiązujące w kraju aktualnie ograniczenia i restrykcje najczęściej są postrzegane jako adekwatne do sytuacji.

W czerwcu wyraźnie skoczyły oceny działań rządu w zwalczaniu epidemii koronawirusa i są najlepsze od sierpnia 2020 roku. Rząd Mateusza Morawieckiego w kontekście walki z epidemią pozytywnie ocenia ogółem 57% respondentów , a krytycznie postrzega 35% badanych.

Aprobatę wobec polityki urzędującego gabinetu wyrażają osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym i zasadniczym zawodowym, a także emeryci, rolnicy i renciści. Najmniej zadowoleni z działań podejmowanych przez rząd w tym zakresie są uczniowie i studenci, kadra kierownicza wraz ze specjalistami z wyższym wykształceniem oraz pracujący na własny rachunek, a także respondenci posiadający wykształcenie wyższe. Z kolei im częstsze uczestnictwo w praktykach religijnych deklarują respondenci, tym bardziej aprobują obecną politykę wobec epidemii.

Czytaj: 

CBOS wskazuje, że postrzeganie skuteczności działań rządu w tym zakresie zależy ściśle od poglądów i sympatii politycznych ankietowanych. Nieco ponad trzy czwarte badanych (76 proc.) deklarujących prawicowe poglądy polityczne postrzega pozytywnie politykę urzędującego gabinetu wobec epidemii, a ponad połowa (55 proc.) identyfikujących się z lewicą ocenia ją krytycznie. Wśród potencjalnych elektoratów zdecydowana większość zwolenników Prawa i Sprawiedliwości (oraz jego koalicjantów) docenia działania rządu (92 proc.), zaś wyborcy partii opozycyjnych postrzegają je krytycznie.

Restrykcje - za duże, czy za małe?

CBOS przypomina, że w czerwcu kontynuowano rozpoczęty miesiąc wcześniej proces luzowania obostrzeń. Na początku miesiąca m.in. umożliwiono organizowanie wesel, targów i konferencji (przy zachowaniu limitów), a także zwiększono dopuszczalną liczbę pasażerów w transporcie publicznym. Kolejnym krokiem było otwarcie stref gastronomicznych w kinach, teatrach i na koncertach, a także zwiększenie limitu wiernych w świątyniach. Wśród rządowych wytycznych był zapis stwierdzający, że limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

W pierwszej połowie czerwca 62 proc. badanych oceniało, że obowiązujące ograniczenia i restrykcje są odpowiednie do obecnej sytuacji. Zdaniem 23 proc. były zbyt duże, a zdaniem 8 proc. zbyt małe. 7 proc. nie miało zdania na ten temat.

Kto się boi zakażenia COVID-19?

Z badania CBOS wynika, że w pierwszej połowie czerwca bliko połowa (48 proc.) ankietowanych przyznało, że boi się zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2. Zakażenia nie obawiało się 51 proc. respondentów, 

Dla porównania, w maju zakażenia bało się 55 proc. ankietowanych,  a nie obawiało się 44 proc.. 

Według CBOS, to czy boimy się zakażenia koronawirusem zależy przede wszystkim od wieku – im młodsi badani, tym mniej się boją. Brak obaw deklaruje ogółem 82 proc. respondentów między 18 a 24 rokiem życia i 31 proc. osób mających co najmniej 65 lat. Ogółem większość badanych w grupie wiekowej 55–64 lata (58 proc.) oraz 65+ (67 proc.) odczuwa obawy przed możliwością zachorowania na COVID-19.

Może zaskakiwać, że nawet zaszczepienie się dwoma dawkami szczepionki nie sprawia, że ludzie mniej się boją. Okazuje się, że większość respondentów w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 (58 proc.) boi się możliwości zakażenia mniej lub bardziej. Z sondażu wynika, że ci, którzy deklarują chęć poddania się szczepieniu, stanowią ogółem najliczniejszą grupę osób odczuwających strach przed zarażeniem się koronawirusem (61 proc.).

Badanie przeprowadzono 7-17 czerwca 2021 r.na reprezentatywnej imiennej próbie 1218 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. 

ja

Czytaj więcej:

Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości