Ruszył wyścig o spadek po Bońku. Kto zostanie nowym prezesem PZPN?

Cezary Kulesza (z prawej) oraz Marek Koźmiński starają się o fotel prezesa PZPN. Fot: Wikipedia
Cezary Kulesza (z prawej) oraz Marek Koźmiński starają się o fotel prezesa PZPN. Fot: Wikipedia
To najważniejsze pytanie w polskiej piłce: kto wygra wybory na prezesa PZPN i 18 sierpnia zastąpi na tym stanowisku ustępującego po dziewięciu latach rządów Zbigniewa Bońka? Popierany przez obecnego szefa futbolowej federacji Marek Koźmiński czy był właściciel Jagiellonii Białystok Cezary Kulesza?

Naprzeciw siebie staną dwaj aktualni zastępcy Zbigniewa Bońka. Marek Koźmiński wiceprezes do spraw szkoleniowych i Cezary Kulesza – wiceprezes do spraw piłkarstwa profesjonalnego. Koźmiński, to były świetny piłkarz, grający na pozycji lewego obrońcy. Wicemistrz olimpijski z Barcelony z 1992 roku. W pierwszej reprezentacji Polski rozegrał 46 spotkań. Grał min. we Włoszech
( Udinese, Brescia, Ancona) i greckim PAOK Saloniki. Nie brak głosów, że jako zawodowy sportowiec radził sobie znacznie lepiej, niż jako biznesmen. Najważniejszym elementem jego finansowego imperium była firma Eurostar Real Estate skupujący grunty w całej Polsce. Jak ujawnił dziennikarz Gazety Polskiej Piotr Nisztor przedsiębiorstwo trzy lata zbankrutowało. Postępowanie upadłościowe wciąż trwa, a długi firmy wynoszą 154 miliony złotych. 

W przeszłości Koźmiński był właścicielem Górnika Zabrze, ale i ten interes przyniósł mu więcej strat, niż profitów.

Marka Koźmińskiego na swojego następcę u sterów PZPN namaścił ponoć Zbigniew Boniek.

Czytaj:

Drugi z kandydatów – Cezary Kulesza to twórca największych sukcesów Jagiellonii. Jako większościowy udziałowiec i prezes klubu z Podlasia doprowadził go do największych sukcesów w historii – dwukrotnego wicemistrzostwa Polski i zdobycia krajowego pucharu. To za jego rządów w „jadze” do reprezentacyjnych karier startowali Kamil Grosicki, Michał Pazdan, Karol Świderski, Bartłomiej Drągowski, Przemysław Frankowski czy Jacek Góralski. Był właścicielem wytwórni fonograficznej Greenstar skupiającej największe gwiazdy disco – polo i muzyki dance. Inwestuje w nieruchomości i jest właścicielem hotelu w Białymstoku. Zasiada w Radzie nadzorczej spółki Ekstraklasa. Sam grał w piłkę na pozycji pomocnika w Jagiellonii. Kandydaturze Cezarego Kuleszy przychylny jest podobno Dariusz Mioduski, właściciel Legi Warszawa.

Kto wybierze nowego prezesa?

18 sierpnia na prezesa PZPN zagłosuje 118 delegatów z 16 województw. Po pięć głosów będą miało województwa : dolnośląskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie, po cztery: pomorskie, zachodnio-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie, a po trzy głosy: lubuskie, kujawsko-pomorskie, warmiński-mazurskie, świętokrzyskie, opolskie, lubelskie. Dwa głosy przyznano województwu podlaskiemu.

Czytaj:

Do głosowania uprawione będą również kluby Ekstraklasy (stan na koniec poprzedniego sezonu), które będą dysponować dwoma mandatami. Przedstawiciele Stowarzyszenia Trenerów będą mogli oddać trzy głosy, a reprezentantki futbolu kobiecego 2 głosy, a delegat wyznaczony przez Stowarzyszenie sędziów piłkarskich 1 głos.

Trwa liczenie szabel

Do ostatnich chwil będzie trwało tzw. liczenie szabel, czyli wyborczych głosów. Historia wyborów szefa polskiej piłki zna przypadki, że najważniejsze negocjacje i przeciąganie na swoją stronę niezdecydowanych odbywało się w przedwyborczą noc. Spekuluje się, że na tą chwilę Marek Koźmiński może liczyć na 20 głosów wojewódzkich związków piłkarskich, a Cezary Kulesza na 19. Były właściciel Jagi ma z kolei miażdżące poparcie wśród klubów Ekstraklasy i I ligi. Z 50 głosów 80-90 procent trafi do Kuleszy.

Póki co wyborczy akces zgłosiło dwóch kandydatów, ale nie jest wykluczone, że to grono się powiększy o dwóch byłych reprezentantów Polski – Pawła Wojtalę (prezesa Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej) i... Jerzego Dudka. Jeżeli te plotki znalazłby potwierdzenie w rzeczywistości, to obaj panowie w decydującej fazie wyborów mieliby się wycofać i oddać głosy swoich popleczników Koźmińskiemu.


Zobacz graficzną analizę wyborów na prezesa PZPN, przygotowaną przez Betfan 

image


Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport