Gruzini biorą udział w wiecu protestującym przeciwko społeczności LGBT w Tbilisi, fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
Gruzini biorą udział w wiecu protestującym przeciwko społeczności LGBT w Tbilisi, fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Polak zaatakowany nożem w Gruzji. Sprawcy myśleli, że jest gejem

Redakcja Redakcja LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
49-letni Polak został zaatakowany nożem podczas zamieszek związanych z paradą równości w stolicy Gruzji Tibilisi. Trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację chirurgiczną. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Napad na polskiego turystę

Tego dnia w stolicy Gruzji miał się odbyć przemarsz parady w obronie praw LGBT, jednak organizatorzy zdecydowali o odwołaniu zgromadzenia z powodu starć przeciwników parady z policją.

Informację o zaatakowaniu polskiego turysty podała na Twitterze organizatorka parady równości Mariam Kwaraczkelia. Napisała, że Polak został zaatakowany przez skrajnie prawicowych protestujących po tym, jak zauważyli w jego uchu kolczyk i uznali, że musi być gejem. Sprawcy ataku na Polaka zostali ujęci. Mężczyzna jest pod opieką polskich służb konsularnych, które są też w kontakcie z jego rodziną. W ciągu tygodnia powinien opuścić szpital.

Polecamy:

Protest przeciwników marszu LGBT

Od rana setki przeciwników organizowania marszu równości osób LGBT protestowało przed parlamentem w Tbilisi. Jak wynika z nagrań publikowanych przez lokalną telewizję, niektórzy z nich atakowali policję i dziennikarzy. Doszło do ataku na biuro aktywistów LGBT, brutalnych napaści na dziennikarzy – co najmniej kilkunastu z nich trafiło do szpitali z obrażeniami.



Jak podaje agencja AFP, premier Gruzji Irakli Garibaszwili również opowiadał się przeciwko paradzie, mówiąc, że jest ona "nieakceptowalna przez większość społeczności gruzińskiej". Spotkało się to z krytyką ze strony organizatorów parady, którzy mówili, że takie wypowiedzi podsycają homofobię.


To miała być pierwsza parada równości

Wcześniej władze Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego wezwały swoich wiernych do zgromadzenia się w poniedziałkowe popołudnie w celu wspólnej modlitwy przeciwko paradzie równości.

Ambasada USA w Gruzji wydała wspólne oświadczenie z misjami dyplomatycznymi UE, ONZ, Izraela, Norwegii, Wielkiej Brytanii i 14 państw unijnych w Tbilisi potępiające zajścia w stolicy.

W Gruzji już wcześniej kilkukrotnie podejmowano próby przeprowadzenia parad równości, lecz za każdym razem spotykały się one z ostrą reakcją środowisk konserwatywnych. Miała to być pierwsza duża parada równości w Gruzji.

ja

Czytaj także:


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo