Zmiany rekrutacji w wojsku. Błaszczak tak zachęca młodych ludzi do żołnierskiej przygody

Mariusz Błaszczak, szef MON, wita nowych żołnierzy WOT. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Mariusz Błaszczak, szef MON, wita nowych żołnierzy WOT. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
- Wprowadziliśmy zmiany, które mają przyspieszyć i upłynnić rekrutację do Wojska Polskiego - ogłosił w Braniewie szef MON Mariusz Błaszczak. Powstaną mobilne centra rekrutacji.

Mariusz Błaszczak uczestniczył w składaniu przysięgi wojskowej ponad 100 żołnierzy WOT z brygady warmińsko-mazurskiej. Uroczystość odbyła się w Braniewie. Błaszczak podkreślał, jak ważny jest to dzień dla żołnierzy. 

Zobacz: 

Błaszczak w Braniewie 

- Od dziś żołnierze, którzy złożyli przysięgę współtworzą formację niezwykle istotną dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny - współtworzą Wojska Obrony Terytorialnej - powiedział szef MON. 

Przypomniał też, że w najcięższych chwilach pandemii koronawirusa "byli na pierwszej linii i wspierali ludzi". Uczestniczą też w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, wypadków, wspierają straż pożarną. - Zawsze są gotowi, zawsze są blisko. Taka służba żołnierzy WOT - mówił Błaszczak. 

Oprócz żołnierzy z Braniewa w innych miejscowościach w Polsce przysięgę złożyło ponad 700 żołnierzy. - Wojska Obrony Terytorialnej rozrastają się - chwalił popularność WOT. 

- Zachęcam do tego, żeby związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim w różnej formule, czy to w formule WOT czy w formule wojsk operacyjnych. Naprawdę warto. Dzięki temu Polska może się rozwijać - namawiał Błaszczak. 

Prostsza rekrutacja do wojska 

- Jesteśmy dumni z was, jesteśmy dumni z tego, że zdecydowaliście się przystąpić do Wojska Polskiego. Życzę wam satysfakcji z pełnienia codziennej służby - zwracał się do nowych żołnierzy. Wydarzeniu towarzyszył piknik wojskowy pod hasłem "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. 


W Braniewie Błaszczak opisał też zmiany MON ws. rekrutacji do Wojska Polskiego - po to, "aby ten proces stał się łatwiejszy i był bardziej płynny". - Stworzyliśmy mobilne centra rekrutacji. Stworzyliśmy także zasady, które stanowią o tym, że ci wszyscy, którzy rekrutują do wojska, są na usługi ochotników, a nie ochotnicy na usługi administracji wojskowej - zaznaczył minister.  


Na miejscu utworzono wojskowy punkt szczepień. Dzięki temu, chętni mogli przyjąć jednodawkową szczepionkę firmy Johnson&Johnson. - Proszę skorzystać z tej sposobności, dlatego, że zaszczepienie przynajmniej 80 proc. populacji daje gwarancję tego, że nie dotknie nas kolejna faza epidemii - zachęcał. 


Błaszczak zapewnił, że podobne pikniki będą organizowane w kolejne weekendy w wielu miejscach w kraju. 


GW

Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo