Macierewicz: "TVN wspiera działania rosyjskie". Jakich argumentów użył?

Poseł Antoni Macierewicz. Fot. PR24
Poseł Antoni Macierewicz. Fot. PR24
Wciąż wielką niewiadomą jest przedłużenie koncesji dla stacji TVN i projekt ustawy o radiofonii i telewizji. Głos zabrał w tej sprawie Antoni Macierewicz, który uważa, że popularna stacja komercyjna wyraża interesy rosyjskie w polskich mediach.

Były minister obrony narodowej gościł w Polskim Radiu24, gdzie analizował stosunki polsko-amerykańskie oraz niedawne rozmowy Joe Bidena z Władimirem Putinem na szczycie genewskim. Antoni Macierewicz nawiązał do sporu obozu władzy z TVN-em o przedłużenie koncesji.  

Kontrowersyjny projekt nowelizacji 

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji może spowodować, że stacja telewizyjna należąca do amerykańskiego giganta Discovery zniknie. Zapisano w niej: (...) "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Sprawozdawcą wniesionego pod obrady Sejmu projektu jest Marek Suski.  

Komunikat w tej sprawie wydał m.in. Chargé d'Affaires USA w Polsce Bix Aliu, który wyraził troskę o stan "wolnej prasy" w Polsce. Projekt noweli krytykuje także amerykański Departament Stanu. Według posła PiS, nie jest to jednak sprawa, która zagrozi relacjom polsko-amerykańskim w strategicznym wymiarze geopolitycznym. 

Zobacz: 

Ustawa uderzająca w TVN. Rzecznik Departamentu Stanu USA zabiera głos

Co dalej z TVN24? „Ambasada USA nie godzi się na protokołowanie spotkania z KRRiT”

Pomysł ograniczenia nadawania stacji TVN? "Czysta głupota. PiS robi to, bo może to robić"

Sojusz z USA nadal będzie mocny

- To się nie zmienia i jest trwałe co potwierdził prezydent USA Joe Biden, a jego niedawna rozmowa telefoniczna z Władimirem Putinem dotycząca ataków hackerskich, mogła objąć też ataków na polskich polityków. W tej sytuacji Rosję broniła opozycja i TVN - wskazał Macierewicz. 

- Ta stacja reklamuje i wspiera różne agresywne działania ze strony rosyjskiej. Mam wrażenie, że zbyt słabo uświadamiamy to stronie amerykańskiej. Stąd pojawiają różnorakie błędy i nieporozumienia - uzasadnił były szef MON. 

Macierewicz zwrócił uwagę też na genezę powstania TVN. - Jest naszym obowiązkiem uświadomić społeczności amerykańskiej, ale także politykom amerykańskim, że TVN to stacja, której geneza jest zakorzeniona w agenturze sowieckiej. Ona została utworzona przez agenturę sowiecką - nie pozostawił wątpliwości polityk. 

TVN - w opinii Macierewicza - ukrywa prawdę o przyczynach katastrofy smoleńskiej. - Działalność tej stacji w wielu fundamentalnych dla Polski sprawach, jak np. zbrodnia smoleńska, była wymierzona przeciwko Polsce, prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, polskiemu wojsku, pilotom. Ta stacja kryła i kryje po dzień dzisiejszy przestępstwa strony rosyjskiej - zarzucił stacji. 

Czytaj też: 

Miesięcznica smoleńska. Próbowano zakłócić obchody

Lisowi puszczają nerwy na Twitterze. Najpierw awantura z blogerem, a potem...

Zabił brata i jego rodzinę. Policja szuka Jacka Jaworka w całym kraju


GW

Lubię to! Skomentuj131 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura