Będą zmiany w Kancelarii Prezydenta. Były dziennikarz zastąpi Szczerskiego

Roszady w Kancelarii Prezydenta. Do zespołu Andrzeja Dudy dołączy Jakub Kumoch. Fot. Wikipedia
Roszady w Kancelarii Prezydenta. Do zespołu Andrzeja Dudy dołączy Jakub Kumoch. Fot. Wikipedia
Jakub Kumoch od jutra pokieruje Biurem Polityki Międzynarodowej przy prezydencie. Zastąpi na tym stanowisku Krzysztofa Szczerskiego.

W czerwcu szef MSZ Zbigniew Rau wręczył Krzysztofowi Szczerskiemu nominację na funkcję ambasadora, stałego przedstawiciela RP przy ONZ. Szczerski potwierdził wtedy, że obowiązki ambasadora w Nowym Jorku zamierza objąć w połowie sierpnia. Prezydencki minister dodał również, że na połowę lipca prezydent Andrzej Duda planuje formalne zmiany personalne w Kancelarii Prezydenta RP.

Według nieoficjalnych informacji, głowa państwa dokona roszad personalnych we wtorek o godz. 15. Szczerskiego na stanowisku szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zastąpi ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch. 

Zobacz:

Ambasador Kumoch o polskiej pomocy Żydom w czasie Holokaustu: Ładosiów było więcej

Kim jest Jakub Kumoch? 

Kumoch w latach 2016-2020 pełnił funkcję ambasadora RP w Szwajcarii i Liechtensteinie, przyczynił się m.in. do nagłośnienia pracy grupy Aleksandra Ładosia i faktu masowego ratowania przez polską dyplomację Żydów z Zagłady. 

Wcześniej pracował jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich i Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, był też współpracownikiem Instytutu Sobieskiego. Kumoch współpracował z Polską Agencją Prasową w Rosji, a później m.in. zastępcą szefa działu zagranicznego i szefem działu krajowego gazety "Dziennik". Należy do grupy ekspertów Komisji Europejskiej zajmujących się analizą procesów wyborczych. Brał udział w kilkunastu Misjach Obserwacji Wyborów UE i OBWE. Od 2015 r. zasiada w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Kumoch z wykształcenia jest orientalistą i politologiem - ukończył Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. W 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mówi biegle w języku: tureckim, angielskim, francuskim, chorwackim, hiszpańskim, rosyjskim, niemieckim i włoskim. Posługuje się również m.in. językiem ukraińskim i arabskim. 

Czytaj też: 

Mosbacher gani PiS za ustawę "lex TVN", ale i Tuska. "To oburzające"

Zmiany w pracy nauczyciela. Projekt ustawy zakłada nowelizację Karty Nauczyciela

Pandemia w Polsce. Koronawirus w odwrocie, czy cisza przed burzą?

Jastrzębowski do Korwin-Mikkego: Jeżeli jesteś taki mądry, to dlaczego nie rządzisz?


GW

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka