Nepotyzm u koalicjantów PiS. Co z żonami Ziobry i Ociepy, mężem posłanki Solidarnej Polski

Jasek Sasin, wicepremier rządu. Fot. Polskie Radio
Jasek Sasin, wicepremier rządu. Fot. Polskie Radio
Od kilkunastu dni na nowo rozgorzała dyskusja o nepotyzmie w szeregach PiS, by temu zaradzić partia przyjęła specjalną uchwałę sanacyjną. Wyznaczono nawet tropicieli takich przypadków, a co ciekawe, starają się nie komentować tego Solidarna Polska i Porozumienie. Obaj koalicjanci mają bowiem swoje grzeszki na sumieniu w tej sprawie.

We wtorek w Polsat News mówił o metodach realizowania uchwały PiS sam wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin: - Mamy taki pomysł, że poprosimy naszych parlamentarzystów o złożenie oświadczeń o członkach najbliższej rodziny, którzy pracują w spółkach Skarbu Państwa. Nie chodzi też o to, żeby pracę tracili wszyscy członkowie rodzin - chodzi o eksponowane stanowiska, rady nadzorcze, zarządy, chodzi o stanowiska wysokopłatne. 

Zobacz też: 

Nowoczesne czołgi dla polskiej armii. Ważna konferencja Kaczyńskiego i Błaszczaka

NIK kontra komisja ds. pedofilii. Nowe armaty od Banasia

Wiemy też, że za tę morderczą walkę z nepotyzmem ma odpowiadać zastępca wicepremiera z MAP, Andrzej Śliwka, który będzie tropił takie przypadki. Złośliwi twierdzą, że nie zdobędzie nowych kolegów takimi działaniami, a może stracić dotychczasowych.

Na razie wiadomo, że ucierpiała na tym głównie żona nowego sekretarza generalnego PiS, posła Krzysztofa Sobolewskiego, która zasiadała w radach nadzorczych kilku państwowych spółek.

Szwagierka Sasina to nie rodzina

Natomiast już w środę okazało się, że uchwała nie obejmie szwagierki samego ministra Sasina, bo - jak donosi Wirtualna Polska - mają decydować o tym dwa wyjątki ze wspomnianej uchwały. Angelika Konaszczuk zasiada w radzie nadzorczej Portu Lotniczego w Lublinie z rekomendacji marszałka województwa.

Władze lotniska powołują się na to, że nie są Spółką Skarbu Państwa, tylko podlegają samorządom, a poza tym uchwała PiS dotyczy rodzin polityków, a szwagierka nią nie jest.

Żony Ziobry i Ociepy

Ludzie z Solidarnej Polski i Porozumienia Jarosława Gowina nie wychylają się w sprawie tematu nepotyzmu, a też mogliby zajrzeć do swojego ogródka. Wystarczy podać kilka przykładów, z tym najbardziej znanym, czyli żoną ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Chodzi oczywiście o Patrycję Kotecką, byłą dziennikarkę, która najpierw była dyrektorką marketingu w LINK4, a obecnie jest w radzie nadzorczej spółki ubezpieczeniowej zależnej od PZU SA.

Na mniej eksponowanych stanowisku jest żona sekretarza stanu z Ministerstwa Obrony Narodowej Marcina Ociepy, który jest wiceszefem Porozumienia. Aleksandra Leszczyńska-Ociepa jest zastępczynią przewodniczącego rady nadzorczej w Chełmskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego Sp. z.o.o. Spółka podlega prezydentowi Chełma, czyli Jakubowi Banaszkowi, który sprawuje tę funkcję od 2018 r., a jest politykiem związanym z Porozumieniem.

Mąż posłanki Szczudło, siostra wicemarszałek Janik

Członkiem zarządu i wiceprezesem ds. operacyjnych w państwowym PGNiG jest natomiast Marcin Szczudło, prywatnie mąż posłanki Solidarnej Polski Aleksandry Szczudło. Posłanka sama w przeszłości była związana z tym sektorem, bo była zastępcą dyrektora w PGE Energia Odnawialna.

Swego czasu było głośno, ale tylko w lokalnych mediach, o wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renacie Janik z Porozumienia i jej siostrze. Najpierw Janik dążyła do zmiany dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach (który jej podlegał), bo - jak tłumaczyła - nie wyobrażała sobie dalszej pracy ze związanym z PSL urzędnikiem. Wtedy w urzędzie została zatrudniona jej siostra. Na kilka miesięcy, bo później wróciła do Powiatowego Urzędu Pracy na wyższe stanowisko.

Tego typu różnych przykładów jest znacznie więcej, nie tylko w PiS, ale na razie nie słychać głosów, że powinny drżeć o stanowiska też rodziny koalicjantów z Solidarnej Polski i Porozumienia. A powinny.  

Czytaj: 

„W Niemczech trybunał uznał wyższość krajowego prawa. I czy ktoś wyrzuca Niemców z Unii?”

Woś: Bogu dzięki za Mosbacher

Są pierwsze polskie badania na temat skuteczności szczepionek. Poznaj wnioski

Wraca Tuskobus. Tak wygląda ofensywa KO


Marcin Dobski 


Lubię to! Skomentuj46 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka