Najnowszy sondaż. PiS lekko traci. Co z Koalicją Obywatelską i Polską 2050?

Polski Sejm. Fot. Flickr / Sejm RP
Polski Sejm. Fot. Flickr / Sejm RP
Na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 34 proc. zadeklarowanych wyborców, na Koalicję Obywatelską 23 proc., a na Polskę 2050 - 21 proc. - wynika z najnowszego sondażu Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Konfederacja uzyskałaby 8 proc., a Lewica 7 proc.

Kłopoty PSL i Kukiz'15

Poniżej progu wyborczego znalazły się Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Kukiz'15, które notują po 3 proc. poparcia. Natomiast 1 proc. badanych nie wie, na które grupowanie oddałoby swój głos.

Polecamy:

Dwumiesięczne niemowlę pobite na warszawskim Bemowie. Matka zatrzymana

Spięcie na linii Episkopat-PiS. Gądecki ostro, Niedzielski powołuje się na Franciszka

Wynik Zjednoczonej Prawicy (34 proc.) zmniejszył się o 2 pkt proc. w porównaniu do badania sprzed tygodnia, Koalicji Obywatelskiej (23 proc.) pogorszył się o 1 pkt proc., a Polski 2050 (21 proc.) poprawił się o 2 pkt proc.

Konfederacja (8 proc.) straciła 1 pkt proc., a wynik Lewicy (7 proc.) nie zmienił się. Notowania PSL oraz Kukiz'15 (po 3 proc.) poprawiły się o 1 pkt proc. Bez zmian pozostała grupa wyborców, która zagłosowałaby na inne ugrupowanie.

Czy Tusk dzieli Polaków, czy łączy?

Na pytanie ośrodka Social Changes: "Czy według Ciebie działania Donalda Tuska po powrocie do kraju bardziej Polaków połączą, czy podzielą", 46 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "Donald Tusk bardziej dzieli Polaków, niż łączy", 25 proc. oceniło, że "Donald Tusk bardziej łączy Polaków, niż dzieli", a 29 proc., że "trudno powiedzieć".

Ankieterzy zwrócili też uwagę na silną korelację tych ocen z poglądami politycznymi. Z badania wynika, że 88 proc. zwolenników Zjednoczonej Prawicy uważa, że "Donald Tusk bardziej dzieli Polaków, niż łączy", a 3 proc. jest przeciwnego zdania.

Natomiast wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej 80 proc. uważa, że "Donald Tusk bardziej łączy Polaków, niż dzieli", a 6 proc. jest odmiennego zdania. Z kolei wśród wyborców Polski 2050, 33 proc. uważa, że "Donald Tusk bardziej dzieli Polaków, niż łączy", a 36 proc., że "Donald Tusk bardziej dzieli Polaków, niż łączy".

KW

Czytaj dalej:

„Oburzenie po przepisaniu majątku Tuska na żonę ukazuje obłudę prawej strony”

Amerykańscy kongresmeni ostrzegają Polskę przed ograniczaniem wolności mediów

Ziobro: Działania I prezes SN w sprawie Izby Dyscyplinarnej sprzeczne z polskim prawem

„Papież Franciszek uznał, że jego babcia uczestniczyła w czymś bardzo podejrzanym”

Szokujący film. Polowanie na ciemnoskórą kobietę i jej dzieci

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka