Mandaty w górę o 1000 proc., grzywny o 600 proc. - ustawa trafi do Sejmu. Przepadek aut - niemal pewny. Fot. Policja.gov
Mandaty w górę o 1000 proc., grzywny o 600 proc. - ustawa trafi do Sejmu. Przepadek aut - niemal pewny. Fot. Policja.gov

Mandaty w górę 10 razy, grzywny o 6 - ustawa trafi do Sejmu. Będzie przepadek aut

Redakcja Redakcja Wypadki Obserwuj temat Obserwuj notkę 117
Sejm zajmie się projektem nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Po zmianach dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach i „jeździe na zderzaku”, czekają nas kolejne zmiany. Rząd chce drastycznie podnieść wysokość mandatów. Niemal gotowe są też przepisy mówiące o przepadku aut, którymi spowodowano wypadek.

Prawo o ruchu drogowym już wkrótce może ponownie ulec zmianie. Po tym, jak w życie weszły ostatnie zmiany, rządzący szykują prawdziwą rewolucję, która ma zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.

Mandaty w górę o 1000 proc., grzywny o 600 proc. - ustawa trafi do Sejmu

Nowelizacja, która zwielokrotnia wysokość kar za wykroczenia i przestępstwa drogowe została już skierowana do pierwszego czytania w Sejmie. Stawki nie zmieniły się od 25 lat, co w opinii ekspertów dążących do zaostrzenia przepisów nie zniechęca przestępców drogowych do ryzykownych i tragicznych w skutkach zachowań.

Projekt nowelizacji zakłada m.in. podniesienie maksymalnej wysokości mandatów z 500 do 5 tys zł. Znacząco wzrosnąć mają też grzywny nakładane przez sądy. Obecnie maksymalny ich pułap to 5 tys zł, a po zmianach ma wynieść 30 tys. zł.

Czytaj też:

Sejm zajmie się nowelizacją prawa o ruchu drogowym. Obrady 15-17 września

Za dotychczasowe wykroczenia piraci drogowi otrzymają więcej punktów karnych, które będą się zerować nie po roku, a po dwóch latach. Nie będzie też można ich zredukować jak do tej pory - płacąc za odbycie kursu w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.

Pierwsze czytanie projektu odbędzie się na posiedzeniu Sejmu zaplanowanym w dniach 15-17 września. Nowelizacją jako pierwsza zajmie się prawdopodobnie Komisja Infrastruktury.

Ministerstwo Sprawiedliwości: przepisy o przepadku aut prawie gotowe

To niejedyny projekt dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym, który wkrótce ujrzy światło dzienne. Bartosz Jakubowski z Departamentu Legislacyjnego Prawa Karnego Ministerstwa Sprawiedliwości poinformował, że niemal gotowe są przepisy dotyczącego przepadku pojazdu, którym dokonano przestępstwa w ruchu drogowym. - Pozostały konsultacje z kierownictwem resortu - powiedział urzędnik w rozmowie z PAP.

Pod koniec lipca rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że w nowelizacji Kodeksu karnego znajdzie się możliwość konfiskaty samochodu pijanego kierowcy.

MD

Polecamy:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj117 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości