Polscy strażacy pomogą Turcji w gaszeniu pożarów. Inicjatywa Andrzeja Dudy!

Polscy strażacy i policjanci pomogą Turcji w gaszeniu pożarów. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Polscy strażacy i policjanci pomogą Turcji w gaszeniu pożarów. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Polscy strażacy i policjanci pomogą Turcji w gaszeniu pożarów - poinformowała w czwartek późnym wieczorem Państwowa Straż Pożarna. Do Turcji zostanie wysłanych sześciu strażaków, ośmiu policjantów, policyjny śmigłowiec i samochód Państwowej Straży Pożarnej.

Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna, strona turecka zwróciła się do Polski z prośbą o udzielenie wsparcia w walce z pożarami, z którymi ten kraj zmaga się od ponad tygodnia. PSP zaznaczyła, że pomoc zostanie udzielona dzięki inicjatywie i wsparciu prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra SWiA Mariusza Kamińskiego.

Polecamy:

„Gowin odejdzie, Ziobrę zmarginalizują. Ale wcześniejsze wybory są coraz mniej realne”

Mąż wiceminister Korneckiej zarabia w organizacji podlegającej jej resortowi

Inicjatywa Andrzeja Dudy

"Zwróciłem się do @PremierRP @MorawieckiM o udzielenie wsparcia Turcji, która potrzebuje samolotów i śmigłowców gaśniczych do walki z pożarami. Nasi Strażacy wkrótce udadzą się na miejsce. Przyjaciele w potrzebie mogą na nas liczyć. Dziękuję @MSWiA_GOV_PL za doskonałą współpracę" - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.


Polscy policjanci i strażacy pojadą do Turcji

PSP poinformowała, że obecnie trwają przygotowania grupy 14 osób - sześciu strażaków PSP i ośmiu policjantów, a także policyjnego Black Hawka i samochodu PSP, w tym zespołu wsparcia operacyjnego strażaków i policjantów, którzy pomogą w opanowaniu pożarów.

Jako pierwszy, w piątek ok. godz. 4 rano wyruszyć ma z pomocą transport kołowy. Samochód z Komendy Głównej PSP przewiezie do Turcji trzech ratowników Państwowej Straży Pożarnej; będzie to kierowca, dowódca grupy i ratownik śmigłowcowy – operator. Przewieziony zostanie również zbiornik do gaszenia pożarów z powietrza, tzw. bambi bucket o pojemności 1,5 tys. litrów oraz większy taki zbiornik o pojemności 3 tys. litrów, a także zestaw naprawczy do zbiorników oraz zestaw naprawczy do śmigłowca na wypadek awarii. PSP informuje, że grupa ta wraz z wyposażeniem będzie stanowiła wsparcie logistyczno-operacyjne na miejscu działań.

Z kolei wylot śmigłowca zaplanowano na sobotę na godz. 4 rano z lotniska Warszawa Babice. "Na jego pokładzie znajdzie się: ośmiu policjantów w tym czterech pilotów i czterech inżynierów mechaników oraz trzech ratowników PSP – ratowników wysokościowych, a także zbiornik typu bambi bucket o pojemności 1,5 tys. litrów. Planowany przylot do Turcji – Antalya nastąpi w sobotę ok. godz. 21 z uwagi na konieczność międzylądowań w celu zatankowania" - poinformowano.

Turcy walczą z pożarami

Tureccy strażacy wraz ze wsparciem z Chorwacji, Hiszpanii, Ukrainy, Rosji, Azerbejdżanu i Iranu od ośmiu dni walczą z pożarami lasów na południowym wybrzeżu Turcji. Pomoc zadeklarowała także Grecja, z którą Turcja ma napięte stosunki dyplomatyczne.

Dotychczas z powodu pożarów odnotowano osiem ofiar śmiertelnych, a ranne zostały setki osób.

Turcja, pożary, polscy strażacy, polscy policjanci, Salon24
Turcja cierpi z powodu pożarów. Fot. PAP/EPA/ALI BALLI

Przyczyny pożarów nie są dokładnie znane. Ponieważ ogień pojawił się jednocześnie w kilku miejscach, władze tureckie uznały, że nie można wykluczyć, iż został zaprószony celowo. Winą za poprzednie pożary tureckie władze często obarczały kurdyjskich bojowników.

Fala upałów w południowej Europie, którą nasiliły przypływy gorącego powietrza znad Afryki Północnej, doprowadziła do pożarów na wyspach Morza Śródziemnego, w tym na włoskiej Sycylii i w zachodniej Grecji. 

KW

Czytaj dalej:

Gowin: Zjednoczona Prawica nie rozbije się o jedno czy drugie stanowisko

Jan-Krzysztof Duda pierwszym polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach

Niemieccy lekarze nie są przekonani do obowiązku noszenia maseczek

Milicjant zamordował jej ojca. Po 50 latach nie doczekała sprawiedliwości

Mistrz olimpijski nazwał siebie wikingiem. Został zbesztany za "prawicowy ekstremizm"


Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości