Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Fot. Twitter/Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Fot. Twitter/Rafał Trzaskowski

Dziś rusza Campus Polska. Na imprezie Trzaskowskiego nie zabraknie Tuska

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 73
Oddolny ruch zapowiadany od wielu miesięcy, czyli Campus Polska Przyszłości rusza w piątek. Wśród zaproszonych gości do Olsztyna są Donald Tusk, prominentni politycy PO, PSL, a także samorządowcy.

Impreza rozpocznie się o godz. 17, a jej pierwszym i kluczowym punktem będzie debata prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego z liderem PO - Donaldem Tuskiem. 

Zobacz: 

"Jastrzębowski wyciska". Dziś gościem posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska

Biden przemówił po serii zamachów ISIS w Kabulu. Będzie odwet USA

Kaczyński planuje rekonstrukcję. Na liście nazwisk kilka "pewniaków" do dymisji

Trzaskowski docenił rozmach PiS

Campus Polska Przyszłości będzie trwał od 27 sierpnia do 2 września na olsztyńskim Kortowie. Wydarzenie adresowane jest do młodych ludzi. Będzie to seria debat, warsztatów i spotkań z ekspertami w różnych dziedzinach. Uczestnicy muszą być pełnoletni, ale maksymalnie w wieku 35 lat. Patronem i inicjatorem inicjatywy jest prezydent Warszawy i jego ruch Wspólna Polska.

Trzaskowski wyraził nadzieję, iż podobny campus będzie organizowany co rok. Ma on służyć m.in. zachęceniu młodzieży do zaangażowania w życie publiczne. Pod tym kątem dobrany jest zestaw tematyczny paneli, dlatego też - by nie zniechęcać młodych - Campus nie jest np. organizowany formalnie przez żadną partię polityczną. Trzaskowski, który jest wiceprzewodniczącym PO, nie ukrywa jednak, że cieszyłby się, gdyby z Campusu wyłoniło się coś, co stanie się zapleczem merytorycznym dla całej opozycji.

- PiS przez lata w opozycji potrafiło zbudować sobie zaplecze w postaci różnych ruchów, klubów "Gazety Polskiej", fundacji. Po stronie obecnej opozycji tego nie było, musimy to nadrobić - przyznał były kandydat na prezydenta kraju. 

Zaproszeni goście na Campus

Na Campus, mimo ograniczeń związanych z pandemią, przyjechać mają goście zagraniczni, m.in. burmistrz Budapesztu i lider węgierskiej opozycji Gergely Karacsony oraz burmistrz Londynu Sadiq Khan. Zdalnie w imprezie ma uczestniczyć m.in. liderka opozycji demokratycznej na Białorusi Swiatłana Cichanouska oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Polscy goście to m.in.: lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, eurodeputowany PO Radosław Sikorski wraz z żoną - dziennikarką Anne Applebaum i były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Będzie też lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Udziału odmówił natomiast lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Na Campus przyjadą też m.in.: były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, były minister cyfryzacji Michał Boni, wicepremier i minister finansów z czasów transformacji ustrojowej Leszek Balcerowicz oraz naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik i prezes zarządu fundacji Batorego Edwin Bendyk. Z młodymi uczestnikami Campusu spotka się też prawnik i publicysta Marcin Matczak.

Na imprezie pojawią się również prezydenci miast: Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz; Poznania - Jacek Jaśkowiak; Rzeszowa - Konrad Fijołek, Wrocławia - Jacek Sutryk oraz Białegostoku - Tadeusz Truskolaski. Ponadto przyjadą posłowie PO: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Dariusz Joński, Michał Szczerba, Klaudia Jachira czy Katarzyna Lubnauer.

Właśnie Lubnauer odpowiadała za koordynację paneli, które opracowywano w dużym stopniu na podstawie ankiet, wypełnianych przez zgłaszających się na Campus. Ona też wraz z Leszkiem Jażdżewskim weźmie udział w zamykającym Campus Panelu - 1 września o godz. 22 pod tytułem "Na jaki liberalizm jest miejsce w dzisiejszej Polsce?".

- Chcemy z młodymi ludźmi, którzy chcą kształtować przyszłość, porozmawiać o tej przyszłości. Tysiąc osób przyjeżdża na tydzień w jedno miejsce i będą dyskutować na temat wyzwań stojących przed Polską i światem - powiedziała Lubnauer.

Dodała, że organizatorzy Campusu chcą wysłuchać opinii młodzieży, ale też "poprzez dobór gości pokazać, jak różnie można o pewnych rzeczach rozmawiać".

- Dla nas jest bardzo ważne, aby się zderzyły różne poglądy, a zarazem, by było to wydarzenie skierowane do młodych - zaznaczyła Lubnauer. 

Program Campusu Trzaskowskiego

Do udziału w Campusie zgłosiło się 4 tys. 600 osób, spośród których wybrano tysiąc. Jak podkreślają organizatorzy, ponad 80 proc. uczestników to osoby nienależące do żadnej partii politycznej. Będą oni mogli wziąć udział w ponad 100 wydarzeniach podzielonych na cztery "osie tematyczne".

Program Campusu podzielony został na dwie sekcje - przedpołudniową, zawierającą debaty i spotkania z ekspertami oraz popołudniową, nazwaną "festiwalową". W jej ramach odbędą się koncerty Krzysztofa Zalewskiego, Moniki Brodki, Organka, Natalii Przybysz i Kamili Malik - poinformowali organizatorzy.

Campus ma się rozpocząć od pytań, jakie młodzi ludzie będą mogli zadawać liderowi PO Donaldowi Tuskowi i prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu.

Pierwsza z osi tematycznych to "Społeczeństwo przyszłości i wolności". Uczestniczy będą dyskutować o prawach kobiet, a także m.in. o "powrocie do normalności w polskim sądownictwie". W panelach udział wezmą m.in. filozofka Katarzyna Kasia i prawnik Marcin Matczak.

Drugi dział tematyczny - "Polska-Europa-Świat" dotyczyć ma historii i gospodarki. Odbędą się debaty m.in. o "przeciwdziałaniu obojętności" i "wolnym rynku oraz efektywnym rozwoju". Przewidziane jest spotkanie z dyplomatą Markiem Prawdą poświęcone funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Kolejną grupę dyskusji zatytułowano "Człowiek i technologia". Obejmuje ona tematy: nowe technologie w walce z reżimami autorytarnymi, robotyzacja gospodarki, a także uzależnienia od technologii czy wykorzystanie jej w szpiegostwie. W rozmowach udział wezmą m.in. turecka dziennikarka i korespondentka w Teheranie Nevsin Mengu, a także były pracownik wywiadu i pisarz posługujący się pseudonimem Vincent Severski.

Czwarty dział to "Klimat i zdrowie". Rozmowy będą dotyczyć powstrzymania zmian klimatycznych na poziomie indywidualnym oraz samorządowym. Odbędą się też warsztaty dotyczące świadomych wyborów konsumenckich. Organizatorzy podkreślili, że sam Campus zorganizowany został z zastosowaniem wielu rozwiązań ekologicznych z nurtu zero waste.

Podczas popołudniowej, "festiwalowej" część imprezy odbędą się warsztaty oraz różnego rodzaju wydarzenia specjalne, m.in spotkanie z Tomaszem Grodzkim, Gergelym Karacsonym czy Leszkiem Balcerowiczem.

Nie zabraknie też wydarzeń kulturalnych, koncertów i spektakli teatralnych. Dla uczestników przewidziana jest również szeroka oferta sportowa, obejmująca przede wszystkim sporty wodne. Ponadto uczestnicy zostaną zaproszeni do uczestnictwa w akcjach wolontariackich m.in. na rzecz olsztyńskiego schroniska dla zwierząt. 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka