Senyszyn nazywa Nitrasa konserwatystą. „Mówi to, co chce usłyszeć młodzież”

Sławomir Nitras. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Sławomir Nitras. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Poseł KO Sławomir Nitras jako konserwatysta nie bardzo orientuje się w problematyce dotyczącej świeckiego państwa. Mówił to, co młodzież podczas Campusu Polska chciała usłyszeć - uważa Joanna Senyszyn (Lewica).

Nitras: Katolicy staną się realną mniejszością

Odpowiadając na pytanie o realny rozdział Kościoła od państwa, wobec nadmiernego dziś "sojuszu tronu z ołtarzem" podczas Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie Nitras powiedział w weekend, że "w perspektywie czasu dojdzie do ograniczenia roli Kościoła w państwie".

Polecamy:

Balcerowicz na Campus Polska. „Wszystko co pisowskie jest polskie”

Kto oprócz Kramka niszczył płot na granicy polsko-białoruskiej? Co tam robi babcia Lodzia?

– Powiem więcej: uważam, że dojdzie za naszego życia, może nawet w tym pokoleniu do tego, kiedy katolicy w Polsce staną się mniejszością. Staną się realną mniejszością, nie mniejszością, że będzie kogoś innego więcej, ale nie będą większością. I muszą się z tym nauczyć żyć. I wtedy chyba to będzie w jakiejś realnej takiej społecznej proporcji – mówił.

– Ale dobrze, żeby stało się, to mówiąc uczciwie, w sposób niegwałtowny. Żeby to się stało w sposób racjonalny, a nie na zasadzie pewnej zemsty, ale na zasadzie: to jest uczciwa kara za to, co się stało, musimy was opiłować z pewnych przywilejów, dlatego, że jeżeli nie, to znowu podniesiecie głowę, jeżeli się cokolwiek zmieni – dodał Nitras.

Senyszyn: To Kościół jest rozbestwiony, nie katolicy

Odnosząc się do tych słów posła KO, Senyszyn w rozmowie z PAP powiedziała, że "opiłowywać trzeba Kościół katolicki jako instytucję, która jest rozbestwiona i korzysta z przywilejów, natomiast katolicy nie korzystają z przywilejów, bo to są obywatele Rzeczypospolitej".

– Poseł Nitras nie bardzo orientuje się w problemach świeckiego państwa. Mówił, że Polsce nie jest potrzebny przyjazny rozdział państwa z Kościołem, tylko trzeba Kościół ukarać, a dla Kościoła w Polsce to będzie dostateczna kara, jak się zrobi rozdział i pozbawi Kościół przywilejów – powiedziała.

W jej ocenie "poseł Nitras, który jest konserwatystą i - jak sam o sobie mówi katolikiem - mówił to, co młodzież podczas Campusu chciała usłyszeć". – A że nie jest w tym temacie zbytnio zorientowany, to wypowiedział, jak się wypowiedział – dodała.

Projekt Lewicy o jawności przychodów kościołów

Senyszyn podkreśliła też, że jeżeli Nitras chce rozdziału państwa od Kościoła, to powinien poprzeć projekt Lewicy, który został złożony w czerwcu ub.r., dotyczący jawności przychodów Kościołów i związków wyznaniowych oraz zniesienia ich przywilejów finansowych m.in. likwidacji zwolnienia z podatku od przychodów z działalności gospodarczej przeznaczanych na inwestycje, a także likwidacji Funduszu Kościelnego.

KW

Czytaj dalej:

Afgańska posłanka płacze na spotkaniu z marszałek Witek i ministrem Błaszczakiem (wideo)

Emeryt-milioner dał pieniądze na „Dziewczyny z Dubaju”, Doda odcina się od męża

PKN ORLEN uruchomi jesienią sieć paczkomatów. RUCH rozwija współpracę z e-sklepami

Abp Jędraszewski odpowiada na słowa Nitrasa: Żydów też próbowano opiłowywać

Jest decyzja szefa KRRiT ws. TVN24

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka