Gdula znów robi z Polaków współwinnych Holokaustu. Skąd on wytrzasnął te dane?

Poseł Lewicy Maciej Gdula (C) podczas konferencji prasowej Lewicy i Fundacji Ocalenie przed Sejmem w Warszawie, fot. Albert Zawada/PAP
Poseł Lewicy Maciej Gdula (C) podczas konferencji prasowej Lewicy i Fundacji Ocalenie przed Sejmem w Warszawie, fot. Albert Zawada/PAP
Poseł Lewicy Maciej Gdula szokuje swoimi poglądami na temat II wojny światowej i stosunkiem Polaków do Żydów. Z jego obliczeń wynika, że Polacy więcej Żydów zamordowali niż uratowali.

Szokujące liczby

"Polacy pomagali Żydom. Naszym sprawiedliwym rodakom udało się uratować być może nawet 100 tys Żydów. Polacy mordowali Żydów. Naszym rodakom udało się zamordować być może nawet 200 tys. Żydów. Te liczby mówią całą prawdę" - napisał na Twitterze.

"Szanowny Panie Pośle, czy może Pan udostępnić źródło (w formie przypisu: autor, tytuł publikacji, miejsce i data wydania, strona) z którego czerpie Pan ww. dane?" - pytają internauci. Inni sugerują, że poseł naczytał się książek Tomasza Grossa, jeszcze inni, że strach pomyśleć, jaką wiedzę, jako profesor, przekazuje swoim studentom. Gdula został również nazwany "Najmanem historii".

Polecamy na weekend:

Kłamstwo naukowe

Polityk Lewicy jak dotąd nie odniósł się do wpisów internautów i nie podał, skąd zaczerpnął te dane. Prawdopodobnie wziął je od historyka Jana Grabowskiego – współzałożyciela i członka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, który teorię o tym, że "Polacy zamordowali 200 tys. Żydów” wysnuł z publikacji badacza Holokaustu Szymona Datnera z 1970 r. W toku badań udowodniono, że Datner w swej publikacji oszacował, że zginęło 100 tys. Żydów, ale nie ma tu mowy o winie Polaków, lecz o okupancie, natomiast 100 tys. innych Żydów zostało przez Polaków ocalonych.

"Jerusalem Post" się poprawia

Tezy Grabowskiego zdążyły powielić zagraniczne media, w tym izraelskie. Ale już w 2019 roku izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że liczba 200 tys. Żydów, których mieli zamordować Polacy jest nieprawdziwa i oparta na fałszywie rozprzestrzenianych badaniach. Widocznie poseł Maciej Gdula nie zdążył sobie zaktualizować tych informacji.

Przypomnijmy, w 1 września w TVP Info poseł Lewicy powiedział, że "gdyby Polacy tak bardzo chętnie pomagali Żydom, to byłoby więcej ocalonych". Przeczytaj więcej o poglądach Macieja Gduli na historię II wojny światowej.

ja

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj168 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka