Zatrzymano sześć osób, które pomagały w nielegalnym przekraczaniu granicy

Granica Polski. Fot. Photographs by Radosław Drożdżewski (User:Zwiadowca21), CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Granica Polski. Fot. Photographs by Radosław Drożdżewski (User:Zwiadowca21), CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Straż Graniczna zatrzymała wczoraj 6 osób, które pomagały w nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej. Wśród zatrzymanych jest obywatel Polski irackiego pochodzenia. Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała, że za podobne działania grozi do 8 lat więzienia.

Straż Graniczna zatrzymała 6 osób

- W poniedziałek funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali aż 6 osób, które pomagały w nielegalnym przekroczeniu granicy na odcinku polsko-białoruskim. To dużo - oceniła Michalska

Wśród zatrzymanych są obywatele Niemiec, Finlandii, Tadżykistanu, Syrii, Iraku oraz Polski narodowości irackiej. Wszyscy usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy państwowej.

Zobacz: Zieloni chcą interwencji OBWE w Polsce. Chodzi o migrantów na granicy z Białorusią

- Głównie chodzi o zabieranie nielegalnych imigrantów i ich wywożenie w głąb Polski lub innych krajów. Szczegóły tych spraw ustalamy - przekazała rzecznik Straży Granicznej.

Osobom zatrzymanym grozi surowa kara

Ppor. Anna Michalska podkreśliła też, że wszystkim osobom zatrzymanym, "które nawet tylko podwożą nielegalnych imigrantów przedstawiany jest zarzut pomocnictwa, to jest art. 264 par. 3 KK". Wyjaśniła, że pomocnictwem jest "każde ułatwienie popełnienia przestępstwa". "Czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 8" - dodała.

Przekazała również, że "jeżeli zatrzymana za pomoc nielegalnym imigrantom osoba jest obcokrajowcem, wówczas równolegle z postępowaniem karnym, prowadzone jest postępowanie administracyjne, które kończy się wydaniem decyzji o zobowiązaniu do powrotu do swojego kraju z rygorem natychmiastowej wykonalności oraz orzeczeniem zakazu wjazdu do krajów strefy Schengen na 5 lat".

Zobacz: Islandzki polityk zażartował z Polaków. Interweniowała ambasada

Rzecznik poinformowała ponadto, że w poniedziałek odnotowano 191 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 17 nielegalnych imigrantów. 9 obywateli Konga, 4 Afganistanu, 3 Iraku i obywatela Kamerunu. "Pozostałe próby zostały udaremnione" - zapewniła.

Funkcjonariusze Straży Granicznej udzielili pomocy imigrantce

Funkcjonariusze SG udzielili pomocy przedmedycznej jednej z zatrzymanych imigrantek z Konga. Kobieta skarżąca się na dolegliwości zdrowotne została przewieziona do szpitala i nadal w nim przebywa.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie z dniem ogłoszenia. Pas obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

Zobacz: Włodzimierz Lubański: Choć gra Polski nie przekonuje, to Biało-Czerwoni zremisują z Anglią

O wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Po białoruskiej stronie granicy z Polską na wysokości Usnarza Górnego k. Krynek (woj. podlaskie) od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter "wojny hybrydowej".

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka