Systematycznie rośnie liczba emerytur w kwocie poniżej minimalnego świadczenia.
Systematycznie rośnie liczba emerytur w kwocie poniżej minimalnego świadczenia.

Groszowe emerytury. Prezes ZUS chce ograniczyć prawo do emerytury

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 106
Moim zdaniem emerytury groszowe są kwestią absolutnie wymagającą zmian w polskim prawie - oceniła w rozmowie dla wtorkowego wydania "Faktu" prezes ZUS Gertruda Uścińska. Dodała, że najniższa emerytura, jaką przyznał ZUS, wynosi 2 grosze.

Najniższa emerytura? Dwa grosze!

Prezes ZUS w rozmowie z "Faktem" przyznała, że systematycznie rośnie liczba emerytur w kwocie poniżej minimalnego świadczenia, które obecnie wynosi 1250,88 zł. Dodała, że na koniec 2020 r. było 310 tys. osób pobierających takie emerytury.

Polecamy:

Tajemnicza śmierć ambasadora Niemiec w Chinach. Merkel wstrząśnięta

Sprawa lex-TVN: Prezydent jest gotów zawetować ustawę o radiofonii i telewizji

– To jest co dziesiąte świadczenie z nowego zreformowanego systemu. Najniższa emerytura, jaką przyznał ZUS, wynosi 2 grosze. Moim zdaniem emerytury groszowe są kwestią absolutnie wymagającą zmian w polskim prawie. Obecnie wystarczy pracować jeden dzień, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymać świadczenie – powiedziała Uścińska.

Ograniczenie prawa do emerytury


Dodała, że prawo do emerytury powinno być ograniczone warunkiem posiadania minimalnego stażu pracy, "tak jak to jest w krajach UE. Może to być 5, 10, czy 15 lat, bądź powinna być to kwestia uzbierania jakiegoś minimalnego kapitału emerytalnego".


Zwrot składek?

"Osobom, które nie spełnią warunku, powinien być zapewniony dostęp do opieki zdrowotnej i inne uprawnienia związane ze statusem emeryta. Można także rozważać zwrot składek" - zaznaczyła prezes ZUS.

Uścińska podała także przykłady osób, które pobierają stosunkowo wysokie emerytury, "ponieważ mają bardzo długi staż pracy i opłacały wysokie składki". "W województwie mazowieckim mężczyzna dostaje świadczenie w wysokości ponad 29 tys. zł. Ale jego staż pracy to 59 lat i 7 miesięcy. Podobnie jest w przypadku kobiety, która mieszka w Bydgoszczy. Otrzymuje ona miesięcznie ponad 25 tys. zł. Jej staż pracy to również około 60 lat" - powiedziała.

KW

Czytaj dalej:

Czarnoskórzy jako małpy naczelne? Algorytm Facebooka znów zawodzi

Komisja Europejska ostro do polskich samorządów ws. „stref wolnych od LGBTQI”

Mosbacher wraca do Polski. Pomoże Solorzowi w rozwoju energetyki jądrowej

Stan wyjątkowy. Rekompensaty dla firm - 65 proc. przychodu z 3 ostatnich miesięcy

Głosowanie nad wnioskiem Lewicy o uchylenie rozporządzenia ws. stanu wyjątkowego

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj106 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka