Merkel w Warszawie. O czym porozmawia z premierem Morawieckim?

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angela Merkel podczas powitania przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angela Merkel podczas powitania przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
W Warszawie rozpoczęła się wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Oficjalne powitanie przez premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Bieżące kwestie europejskie i skutki pandemii tematem rozmów 

- Spotkanie premiera i kanclerz Niemiec będzie okazją do podsumowania aktualnych kwestii dwustronnych. Rozmowy będą też dotyczyć bieżących kwestii europejskich, takie jak zapobieganie skutkom pandemii COVID-19 i ochrona zewnętrznych granic UE - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. 

Jak zaznaczono, spotkanie będzie również okazją do odnotowania problematycznych kwestii we wzajemnych relacjach.

Zobacz także: Podsumowanie rządów Angeli Merkel. „Katastrofa Polski, Niemiec i Unii Europejskiej”

Premier Morawiecki i kanclerz Niemiec poruszą  podczas spotkania kwestię polityki klimatycznej UE. Rozmowa ma także dotyczyć kwestii wschodnich w kontekście ostatnich wizyt kanclerz Merkel w Moskwie i w Kijowie.

Zobacz także: 11 września, GROM w gotowości. Co robi Sztab Generalny? Opowieść gen. Polko

Merkel kończy karierę polityczną 

Wizyta Angeli Merkel w Polsce jest jej ostatnią w roli kanclerza Republiki Federalnej Niemiec. Szefowa niemieckiego rządu po 16 latach odchodzi ze stanowiska i z polityki. Nie będzie kandydować w wyborach 26 września.

Angela Merkel jest ósmym z kolei kanclerzem RFN. Urząd objęła w 2005 r. po socjaldemokracie Gerhardzie Schroederze. Od 2000 r. do 2018 r. była liderem CDU. Wizytę Kanclerz Merkel można odczytywać jako wpisującą się w szereg podróży pożegnalnych w kluczowych dla Berlina stolicach. Dotychczas odwiedziła Londyn, Waszyngton, Moskwę, Kijów. W planach jest Izrael i Paryż - czytamy w komunikacie Centrum Informacji Rządowej. 

Zobacz także: Strajk medyków rozpoczęty. "Mamy dosyć lekceważenia!"

Na godz. 13.50 zaplanowano konferencję prasową premiera RP i kanclerz Niemiec.

Polecamy: 

NS 

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka