Czy sytuacja na granicy zagraża Polsce? Najnowszy sondaż

Co drugi Polak uważa, że sytuacja na granicy zagraża Polsce. Fot. Straż Graniczna/Twitter
Co drugi Polak uważa, że sytuacja na granicy zagraża Polsce. Fot. Straż Graniczna/Twitter
Niemal co drugi Polak uważa, że sytuacja na granicy zagraża Polsce - tak wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Od kilku tygodni w rejonie Usnarza Górnego koczuje grupa imigrantów. 10 września na granicy Polski z Białorusią rozpoczęły się duże ćwiczenia wojsk rosyjskich i białoruskich pod kryptonimem ,,Zapad 2021”.

Zobacz także: Prezydent podpisał. Mamy stan wyjątkowy

Przypomnijmy, że stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w pasie o szerokości 3 km przy granicy z Białorusią. Obejmuje łącznie 183 miejscowości – 115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim. Ma obowiązywać 30 dni, ale może zostać przedłużony.

Kamiński o stanie wyjątkowym: „Nie mamy happeningów”

Szef MSWiA, Mariusz Kamiński, uzasadniając wprowadzenie stanu wyjątkowego powiedział – Chodzi też o działania, które będą po drugiej stronie granicy – musimy mieć pewność, że nikt z głupoty, czy w wyniku prowokacji, nie doprowadzi do groźnej sytuacji na granicy. Po drugiej stronie mamy ludzi niebezpiecznych – mówił, nawiązując do odbywających się na Białorusi ćwiczeń wojskowych.

Zobacz także: Co dzieje się w Krynkach i Usnarzu Górnym? Relacja ze stanu wyjątkowego

- Nie mamy happeningów, niszczenia instalacji granicznych chroniących naszą granicę, mamy pewność, kto przebywa w tym pasie, dzięki temu możemy wyłapywać członków zorganizowanych grup przestępczych, którzy docierają, do miejscowości granicznych w godzinach nocnych – powiedział Kamiński.

Trzeba zaznaczyć, że przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego w rejonie Usnarza Górnego pojawiali się aktywiści. Domagali się rozpoczęcia procedury azylowej przez stronę polską wobec grupy ok. 30 imigrantów.

Zobacz także: Więźniowie a stan wyjątkowy. Widzenie tylko za zgodą Straży Granicznej

Sondaż o granicach

Uczestników sondażu zapytano o to, czy ich zdaniem sytuacja na granicy z Białorusią, zagraża bezpieczeństwu naszemu kraju.

Około 50 procent pytanych (48,9 proc.) na zadane pytanie odpowiedziało, że ,,tak”. Natomiast odpowiedzi ,,Nie” udzieliło 31,1 proc. badanych. 20 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Zobacz także: Stan wyjątkowy w Polsce z powodu koronawirusa? Prezydent: Jeszcze nie teraz

- Sytuację za zagrażającą bezpieczeństwu krajowemu uważa ponad połowa respondentów do 24 roku życia (56%) oraz posiadających średnie wykształcenie (54%). Stan na wschodniej granicy kraju za groźny uważa 57% badanych o dochodach nieprzekraczających 1000 zł i 6 na 10 respondentów mieszkających w miastach liczących od 100 tys. do 199 tys. osób – zaznacza Przemysław Wesołowski, prezes zarządu SW Research. 

Zobacz także: Tragiczna pomyłka. USA zabiły cywila i jego rodzinę zamiast terrorysty z IS

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawcza SW Research wśród użytkowników panelu online SW Panel w dniach 7.09-8.09.2021r. Wzięło w nim udział 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Polecamy: 

NS 

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka