Prezydent Andrzej Duda, fot. PAP/Mateusz Marek
Prezydent Andrzej Duda, fot. PAP/Mateusz Marek

Stan wyjątkowy w Polsce z powodu koronawirusa? Prezydent: Jeszcze nie teraz

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 129

Po tym, jak rządy Czech, Bułgarii i Estonii ogłosiły stan wyjątkowy ze względu na pandemię koronawirusa, zaczęły się spekulacje o wprowadzeniu w Polsce podobnego rozwiązania. - Nie ma w tej chwili wniosku ze strony Rady Ministrów o wprowadzenie w Polsce stanu wyjątkowego - zapewnił prezydent Andrzej Duda.

Na briefingu prasowym Duda zwrócił uwagę, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa pojawiają się różne plotki. - Między innymi dzisiaj słyszę plotkę o tym, że ma być wprowadzony stan wyjątkowy. Proszę państwa, nie ma takiego wniosku w tej chwili ze strony Rady Ministrów, nie ma takiego wniosku, nie jest to w ogóle na etapie rozważania w tym momencie - oświadczył prezydent.

- Oczywiście, że sytuacja się zmienia i ona być może za kilka dni będzie już zupełnie inna. Ale dzisiaj nie ma w ogóle takiej dyskusji - dodał.

Prezydent zwracał uwagę, że przyrost liczby zakażeń od czwartku do piątku jest mniejszy, niż się spodziewano. - Wczoraj wieczorem było ich 51, dzisiaj jest ponad 60, ale to jest dużo mniej, niż myślano, że będzie w tym okresie, więc bardzo proszę o zachowanie spokoju - apelował dodając, że polskie władze robią wszystko, co możliwe, żeby zapanować nad sytuacją.

Zobacz też: Polska wprowadza terapie osoczem

Stan wyjątkowy - na czym polega?

Wprowadzenie stanu wyjątkowe skutkuje częściowym lub całkowitym zawieszeniem praw obywatelskich. Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym ograniczenia dotyczyć mogą:

  • dostępu do towarów konsumpcyjnych, poprzez całkowitą lub częściową reglamentację zaopatrzenia ludności,
  • wolności działalności gospodarczej, poprzez nakazanie okresowego zaniechania prowadzenia działalności gospodarczej określonego rodzaju albo ustanowienie obowiązku uzyskania zezwolenia na rozpoczęcie działalności gospodarczej określonego rodzaju,
  • działalności edukacyjnej, poprzez okresowe zawieszenie zajęć dydaktycznych w szkołach wyłącznie ze szkołami wyższymi, z wyjątkiem szkół duchownych i seminariów duchownych,
  • obrotu krajowymi środkami płatniczymi, obrotu dewizowego oraz działalności kantorowej,
  • transportu drogowego, kolejowego i lotniczego oraz w ruchu jednostek pływających na morskich wodach wewnętrznych i na morzu terytorialnym, a także na śródlądowych drogach wodnych,
  • funkcjonowania systemów łączności oraz działalności telekomunikacyjnej i pocztowej, poprzez nakazanie wyłączenia urządzeń łączności lub zawieszenia świadczenia usług, na czas określony, a także poprzez nakazanie niezwłocznego złożenia do depozytu właściwego organu administracji rządowej radiowych i telewizyjnych urządzeń nadawczych i nadawczo-odbiorczych lub ustalenie innego sposobu ich zabezpieczenia przed wykorzystaniem w sposób zagrażający konstytucyjnemu ustrojowi państwa, bezpieczeństwu obywateli albo porządkowi publicznemu,
  • prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni lub określonych przedmiotów, poprzez nakazanie niezwłocznego złożenia do depozytu właściwego organu administracji rządowej albo zakazanie noszenia,
  • dostępu do informacji publicznej.

Według Konstytucji, stan wyjątkowy może wprowadzić prezydent na wniosek Rady Ministrów na czas oznaczony, lecz nie dłuższy niż 90 dni, na części albo na całym terytorium kraju, jeśli zagrożone zostało bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo obywateli lub porządek publiczny. Prezydent może przedłużyć ten stan tylko raz (na okres nie dłuższy niż 60 dni) za zgodą Sejmu. W czasie stanu wyjątkowego oraz w ciągu 90 dni od jego zakończenia nie mogą być zmienione Konstytucja i ordynacje wyborcze oraz nie można rozwiązać Sejmu; nie przeprowadza się też wyborów ani referendów ogólnokrajowych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w południe o trzech nowych przypadkach zakażenia koronawiursem. Łącznie w Polsce jest ich 64, w tym jeden śmiertelny.

W związku z zagrożeniem zdrowia obywateli koronawirusem czeski rząd wprowadził w czwartek na 30 dni stan wyjątkowy na całym terytorium państwa. Rząd Estonii zdecydował o wprowadzeniu w czwartek przed północą stanu wyjątkowego do 1 maja. W piątek podobne rozwiązanie przegłosował parlament Bułgarii.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości