Jourova straszy polski rząd. Lex TVN i repolonizacja mediów na ostrzu krytyki w PE

Vera Jourova ponownie krytykuje polski rząd. Fot. PAP/EPA
Vera Jourova ponownie krytykuje polski rząd. Fot. PAP/EPA
Parlament Europejski debatuje nad sytuacją w Polsce. Unijna komisarz Vera Jourova pochyliła się nad ustawą medialną oraz przejęciem Polska Press przez PKN ORLEN. Czeszka ostrzegła polskie władze przed dalszą procedurą.

Wiceszefowej Komisji Europejskiej Verze Jourovej wyraźnie nie spodobał się projekt ustawy medialnej w Polsce. Jej zdecydowana opinia wybrzmiała podczas debaty w Parlamencie Europejskim. Jourova zastrzegła, że jeśli projekt lex TVN zostanie przyjęty, KE oceni zgodność nowych przepisów z prawem unijnym, a w szczególności z prawem dotyczącym swobody przedsiębiorczości.

- Gdy wolność i pluralizm mediów są zagrożone, zagrożona jest demokracja. Mamy obawy co do sytuacji w Polsce. Obawiamy się, że tak zwana strategia „repolonizacji” mediów jest sprzeczna z naszymi wartościami: wolnością i pluralizmem mediów – oraz z naszym rynkiem wewnętrznym - powiedziała unijna komisarz.

- Dlatego w naszym raporcie o praworządności z 2021 r. omówiliśmy projekt nowej ustawy medialnej, znanej również jako „lex TVN” oraz sytuację Polska Press - tłumaczyła Jourova. 

- Zwracam również uwagę, że polski Senat odrzucił projekt ustawy w zeszłym tygodniu w czwartek 9 września. Komisja uważnie śledzi proces legislacyjny. Gdyby ta ustawa miała zostać ostatecznie przyjęta, musielibyśmy ocenić jej zgodność z prawem Unii Europejskiej, w szczególności z prawem do swobody przedsiębiorczości - stwierdziła, dodając, że doszło do niej wiele głosów krytycznych wobec ustawy medialnej. 

Zobacz: 

PiS o Polexicie. Wiemy, jaka decyzja zapadła na Nowogrodzkiej

Oto nowy pełnomocnik ds. sportu. Ryszard Czarnecki będzie się spełniał

Lodowozy i rachmistrzowie na bazarze, a 20 proc. Polaków nadal się nie spisało

Polska dostanie miliardy z Unii Europejskiej pod jednym warunkiem


GW

Lubię to! Skomentuj61 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka