Kukiz o ustawie antykorupcyjnej: Bat na łapowników i kombinatorów

Paweł Kukiz. Fot. PAP
Paweł Kukiz. Fot. PAP
Gdyby nie obecna „arytmetyka sejmowa”, długo jeszcze byśmy czekali na bat na łapowników i kombinatorów, jakim jest ustawa antykorupcyjna - skomentował Paweł Kukiz uchwalenie w piątek przez Sejm ustawy przygotowanej przez jego koło poselskie.

Kukiz: Konkretny bat na łapowników

„Przez 30 lat żadna partia nie była zainteresowana taką ustawą... I podejrzewam, że gdyby nie obecna »arytmetyka sejmowa«, to długo jeszcze byśmy czekali na konkretny bat na łapowników i kombinatorów...” - napisał Kukiz na Facebooku.

Chodzi o nowelizację Kodeksu karnego i innych ustaw, zwaną „ustawą antykorupcyjną” przygotowaną przez posłów koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia i popartą przez PiS w ramach umowy politycznej zawartej między oboma ugrupowaniami.

Polecamy:

Ustawa antykorupcyjna Kukiz'15. Kto jak głosował?

Sondaż CBOS. Lewica, PSL i Porozumienie poza Sejmem

Co zawiera ustawa antykorupcyjna?

Nowelizacja poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić bardzo surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Ponadto zakłada ona m.in., że skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne w ramach przetargów; sąd będzie mógł pozbawić skazanego za korupcję praw publicznych; wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, parlamentarzyści nie będą mogli być zatrudniani w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów.

Zgodnie z „ustawą antykorupcyjną” partie polityczne będą miały obowiązek prowadzenia i aktualizacji rejestrów wpłat, które będą umieszczane w BIP; będą miały też obowiązek prowadzenia rejestru zawieranych umów, również udostępnianego w BIP. Obowiązek publikowania umów mają mieć również samorządy.

Paweł Kukiz mówił niedawno, że uchwalenie tzw. ustawy antykorupcyjnej to jeden z postulatów, które są przedmiotem umowy z PiS, ale to także sztandarowy pomysł Kukiz'15 od lat. Umowa pomiędzy PiS a Kukiz'15, która została zawarta na przełomie maja i czerwca, dotyczy wzajemnego wsparcia w Sejmie inicjatyw obu ugrupowań.

KW

Czytaj dalej:

„W Rosji wiedzą, że współpraca z Hitlerem jest kompromitująca. Stąd zakłamują 17 września”

Poszukiwacz brudnego poklasku, czyli o chwilowej "popularności" na plecach Ryszki

Siatkarska układanka Ryszarda Czarneckiego. Wśród działaczy krąży nagranie

Sejm uchwalił ustawę antykorupcyjną. Kukiz'15 postawił na swoim!

Zmarł Alfred Miodowicz. To on zmierzył się z Lechem Wałęsą w słynnej debacie w 1988 roku

Lubię to! Skomentuj62 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka