Zmarł Jerzy Targalski. Miał 69 lat

Jerzy Targalski w 2016 roku na premierze książki "Resortowe dzieci. Politycy". Fot. PAP/Rafał Guz
Jerzy Targalski w 2016 roku na premierze książki "Resortowe dzieci. Politycy". Fot. PAP/Rafał Guz
Nie żyje dr Jerzy Targalski, historyk, politolog, publicysta, doktor nauk humanistycznych, autor książek, a także działacz opozycyjny w okresie PRL.

O ciężkim stanie zdrowia Jerzego Targalskiego informowała redakcja portalu Niezależna.pl.  Dorota Kania z Polska Press prosiła na Twitterze o modlitwę w jego intencji. Ona także poinformowała o jego śmierci.

Jerzy Targalski urodził się w 1952 roku. Z wykształcenia był historykiem i orientalistą. W latach 1974-79 należał do PZPR, potem przeszedł na stronę opozycji. Współpracował z KOR, był członkiem "Solidarności". Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się i do 1983 działał w podziemiu. Współpracował i współtworzył wiele pism podziemnych, m.in. „Niepodległość”, którego do 1984 r. był szefem i redaktorem (pod pseudonimem Józef Darski), a także publicystą.

Od marca 1984 do 1997 przebywał na emigracji we Francji, gdzie współpracował m.in. z paryską "Kulturą" i Radiem Wolna Europa. Po powrocie z emigracji był dyrektorem i redaktorem naczelnym PAI-Pressu i PAI-Internet, skąd został zwolniony w kwietniu 2001. 15 lipca 2006 wybrany do Zarządu Polskiego Radia SA, był wiceprezesem Polskiego Radia. 10 stycznia 2009 został odwołany ze stanowiska.

W ostatnich latach wykładał w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i współpracował z "Gazetą Polską" oraz Telewizją Republika, gdzie prowadził program "Geopolityczny tygiel'.

Był również autorem wielu książek o przemianach ustrojowych w krajach Europy, a zwłaszcza roli, jaką w tych przemianach odegrały służby specjalne.

Sławę przyniosła mu seria książek z cyklu "Resortowe dzieci", którą napisał wraz z Dorotą Kanią i Maciejem Maroszem. Za "Resortowe dzieci. Służby" otrzymał ex aequo Główną Nagrodę Wolności Słowa za rok 2015, przyznaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

W 2020 został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prywatnie był wielkim miłośnikiem kotów, z którymi chętnie pokazywał się na zdjęciach i filmach w mediach społecznościowych.

ja

Polecamy na weekend:

Lubię to! Skomentuj107 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura