Kukiz zadowolony. PiS realizuje kolejne punkty umowy w Sejmie

Paweł Kukiz. Fot. flickr.com /Sejm RP/Paweł Kula, CC BY 2.0
Paweł Kukiz. Fot. flickr.com /Sejm RP/Paweł Kula, CC BY 2.0
Po uchwaleniu ustawy antykorupcyjnej, PiS przedłożyło w parlamencie projekty o udogodnieniach dla rodziców niepełnosprawnych dzieci - zrównanie emerytur EW ze świadczeniem pielęgnacyjnym - a także pakiet dla rolników. To kolejne propozycje Kukiz'15, który latem zawarł sojusz z PiS.

W połowie września Zjednoczona Prawica uchwaliła ustawę antykorupcyjną przygotowaną przez koło Kukiz'15. Nowelizacja poszerzyła katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić bardzo surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Ustawę poparł PiS w ramach umowy politycznej zawartej między oboma ugrupowaniami. Nowe przepisy wejdą w życie od następnej kadencji Sejmu.  

Zobacz: 

Kukiz szczerze o sojuszu z PiS: "Sprzedałem się, ale..."

Sejm uchwalił ustawę antykorupcyjną. Kukiz'15 postawił na swoim!

Kukiz o ustawie antykorupcyjnej: Bat na łapowników i kombinatorów

Kolejne projekty ustaw Kukiz'15

Współpraca Kukiz'15 i PiS może mieć dalszy ciąg na przyszłotygodniowym posiedzeniu izby niższej, które rozpoczyna się 29 września. Na stronach Sejmu pojawiły się kolejne projekty, które wspólnie złożyli przedstawiciele obu ugrupowań, a które dotyczą rolników oraz wyrównania emerytur dla rodziców niepełnosprawnych dzieci.

Przedstawiciel wnioskodawców Jarosław Sachajko stwierdził, że jeden z projektów dotyczy uregulowania prowadzenia handlu przez rolników i ich domowników w soboty i niedziele na wyznaczonych przez gminy miejscach, aby mogli sprzedawać tam swoje produkty i jednocześnie budować więź między producentem a konsumentem.

Drugi z projektów rolnych ma umożliwić rolnikom prowadzenia usług w gospodarstwach bez konieczności odralniania. - Już dziś mogą prowadzić agroturystykę, ale chodzi o usługi pozarolnicze, np. prowadzenie sklepu, warsztatu, fryzjera czy cokolwiek innego, co pozwoli im żyć godnie i mieliby możliwość startu bez gigantycznego wkładu własnego - powiedział poseł. 

Wyższe emerytury dla rodziców niepełnosprawnych dzieci

Kolejny projekt dotyczy tzw. emerytur EWK. - W latach 90. była możliwość, żeby rodzice mogli przejść na wcześniejszą emeryturę, aby mogli opiekować się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. Bardzo dobrze, że rodzice opiekują się dziećmi i to opłaca się państwu, ponieważ wychowywanie takiego dziecka w specjalistycznych zakładach to jest koszt rzędu 3-5 tysięcy zł miesięcznie - mówi o założeniach projektu poseł Kukiz'15.

- Rodzice, którzy poszli na wcześniejsze emerytury dostają w tej chwili ok. tysiąca złotych emerytury. W poprzedniej kadencji zwiększone zostały zasiłki opiekuńcze dla rodziców dzieci niepełnosprawnych i mamy dysproporcje - obecny zasiłek to jest 2 tysiące, a ta emerytura z lat 90. to jest tysiąc złotych. My chcemy naszą ustawą wyrównać te emerytury do 2 tysięcy złotych - dodał Sachajko. 

- Pod obrady Sejmu wchodzi nasza kolejna - po antykorupcyjnej - ustawa. Jedna z wielu, o które walczymy od 2015, a która jest niezmiernie ważna dla dużej grupy opiekunów osób niepełnosprawnych - przypomniał Paweł Kukiz. 

 

Zyskają rolnicy

Sachajko złożył już wcześniej w Sejmie projekty ustaw konopnych, do których teraz złożył autopoprawkę. Regulacja zakłada m.in. zwiększenie dopuszczalnego poziom substancji psychoaktywnych THC z 0,20 do 0,30 proc., aby rolnicy nie obawiali się tego, że za przekroczenie o 0,01 proc. już będą stawali się przestępcami a także likwidację rejonizacji, aby była ona traktowana jak uprawa tytoniu i zgłaszana do ARiMR.

Drugi z projektów dotyczy marihuany medycznej. Nowelizacja ma pozwolić hodować je również w Polsce przez krajowe instytuty badawcze podległe ministrowi rolnictwa; obecnie konopie są importowane z Kanady, Izraela, czy Holandii.

Pytany, czy te projekty trafią na najbliższe posiedzenie Sejmu, poseł Kukiz'15 odpowiedział: - Wszystko zależy od pani marszałek. Ja ze swojej strony robię wszystko, aby projekty trafiły na najbliższym posiedzeniu Sejmu. 

GW

Lubię to! Skomentuj81 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka