Kukiz będzie rozmawiał z prezydentem Dudą. Znamy pierwsze szczegóły

Paweł Kukiz i prezydent Andrzej Duda. Fot. KPRP/Andrzej Hrechorowicz
Paweł Kukiz i prezydent Andrzej Duda. Fot. KPRP/Andrzej Hrechorowicz
Instytucja sędziów pokoju i projekt o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej - to tematy, do których będzie chciał przekonać Andrzeja Dudę poseł Paweł Kukiz.

Kukiz poprosił o spotkanie z prezydentem w przyszłym tygodniu - potwierdził szef gabinetu Kancelarii Prezydenta Paweł Szrot.  - Pan prezydent jest w Nowym Jorku, natychmiast jak wyląduje, będę z nim o tym rozmawiał - mówił niedawno, gdy Andrzej Duda przebywał w Stanach Zjednoczonych. 

Zobacz: 

Kukiz zadowolony. PiS realizuje kolejne punkty umowy w Sejmie

Jakub Kumoch wyjaśnia, dlaczego Duda nie pojawił się na żywo w telewizji FOX News

Nowe projekty Kukiz'15

Głównym tematem rozmów, jak informował Kukiz, będzie skierowana do Sejmu projektu ustawy o sędziach pokoju, którą opracowuje zespół powołany przy prezydencie pod przewodnictwem prof. Piotra Kruszyńskiego - współautora białej księgi dla Kukiz'15 ws. sędziów pokoju.

Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. złotych, jak też w sprawach przeciwko mieniu - pod warunkiem, że nie wymagałyby powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji. Prezydent Andrzej Duda nie wykluczał zmiany konstytucji, by wprowadzić instytucję sędziów pokoju. 

Czytaj też: 

Ryanair uderza w CPK. "Zmarnowane miliony na zamek na piasku, to CPK Bitcoin"

Jak SB represjonowała ks. Isakowicza-Zaleskiego. "Sprawcy udawali pracowników pogotowia"

W skład zespołu ds. sędziów pokoju, który funkcjonuje od wiosny, wchodzą: prof. Kruszyński jako przewodniczący, sekretarz - doradca prezydenta Paweł Mucha, dyrektor Biura Prawa i Ustroju w Kancelarii Prezydenta Robert Brochocki, dyrektor departamentu legislacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości sędzia Artur Grajewski, ekspert w Biurze Prawa i Ustroju Małgorzata Krassowska, główny specjalista ds. legislacji z Biura Prawa i Ustroju KPRP Katarzyna Pastorczyk, członek Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego prof. Arkadiusz Lach, doradcy prezydenta: Anna Surówka-Pasek oraz Łukasz Rzepecki.

Drugim ważnym tematem, o którym chce rozmawiać z prezydentem Kukiz, jest zmiana ustawy o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej i w związku z tym chciałby, aby na spotkaniu był także Rafał Górski z inicjatywy "Obywatele decydują".

- Poprosimy prezydenta, aby z jego kancelarii wyszedł ten projekt  - powiedział. - Chcemy, aby w ustawie zapisać możliwość zdigitalizować zbierania podpisów. Obecnie przy RODO zebranie 100 tysięcy podpisów jest bardzo trudne - dodał Kukiz. 

Ofensywa Kukiza

Przypomnijmy, że po uchwaleniu ustawy antykorupcyjnej, PiS przedłożyło w parlamencie projekty o udogodnieniach dla rodziców niepełnosprawnych dzieci - zrównanie emerytur EW ze świadczeniem pielęgnacyjnym - a także pakiet dla rolników. To kolejne propozycje Kukiz'15, który latem zawarł sojusz z PiS.

Przedstawiciel wnioskodawców Jarosław Sachajko stwierdził, że jeden z projektów dotyczy uregulowania prowadzenia handlu przez rolników i ich domowników w soboty i niedziele na wyznaczonych przez gminy miejscach, aby mogli sprzedawać tam swoje produkty i jednocześnie budować więź między producentem a konsumentem. Drugi z projektów rolnych ma umożliwić rolnikom prowadzenia usług w gospodarstwach bez konieczności odralniania. 

Inny projekt w Sejmie dotyczy emerytur rodziców dzieci niepełnosprawnych. - W latach 90. była możliwość, żeby rodzice mogli przejść na wcześniejszą emeryturę, aby mogli opiekować się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. Bardzo dobrze, że rodzice opiekują się dziećmi i to opłaca się państwu, ponieważ wychowywanie takiego dziecka w specjalistycznych zakładach to jest koszt rzędu 3-5 tysięcy zł miesięcznie - przedstawiał założenia projektu poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko. 

GW

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka