Henryk Kowalczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poseł PiS, Fot. PAP/Mateusz Marek
Henryk Kowalczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poseł PiS, Fot. PAP/Mateusz Marek

„Nowa ulga w Polskim Ładzie wyrównuje szansę przedsiębiorców i zatrudnionych na etacie”

Redakcja Redakcja Polski Ład Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Przedsiębiorców obejmą te same zasady co osoby pracujące na umowie o pracę, na etacie. Ta przygotowana przez nas poprawka zrównuje te grupy – pracowników i przedsiębiorców – mówi Salonowi24 Henryk Kowalczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

 Jest zapowiedź, że w Polskim Ładzie znajdzie się ulga dla przedsiębiorców. Jak to będzie wyglądać, dlaczego zdecydowaliście się na taki krok i co to oznacza w praktyce?

Henryk Kowalczyk: Oznacza to, że ulga dla klasy średniej, planowana w Polskim Ładzie już wcześniej, zostanie poszerzona o przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych. A więc przedsiębiorców obejmą te same zasady, co osoby pracujące na umowie o pracę, na etacie. Ta przygotowana przez nas poprawka zrównuje te grupy – pracowników i przedsiębiorców.

Przeczytaj też:

PiS jednak zmienia Polski Ład - będzie ulga podatkowa. Sprawdź, dla kogo

Ulga w polskim ładzie. „Rozwiązanie pozorne. Ma uśpić czujność polskich przedsiębiorców”

Skorzystać z ulgi będą mogli przedsiębiorcy, którzy zarobili do 13 tysięcy złotych. W sieci pojawiły się jednak sprzeczne informacje, czy chodzi o przychód czy dochód. A to spora różnica, bo część przedsiębiorców może mieć całkiem spory dochód, ale duże koszty działalności, więc zysk generuje niewielki?

Nie, tu sprostuję. W przypadku osób rozliczających się na zasadach ogólnych podatek zawsze naliczany jest na podstawie dochodu, a nie przychodu. I żadnych zmian w tym zakresie nie przewidujemy.

Padają też argumenty wielu ekspertów, że ta ulga to stanowczo za mało, albo, że niewiele daje, bo powinny być raczej wprowadzone zmiany systemowe.

Są w Polsce ulgi systemowe, branżowe, od działalności gospodarczej. Natomiast to zaproponowane rozwiązanie dotyczące zmian w Polskim Ładzie po prostu zrównuje podatników prowadzących działalność gospodarczą z pracownikami najemnymi, zatrudnionymi na umowie o pracę. Nie ma tu ani żadnej dyskryminacji, ani żadnych dodatkowych przywilejów. Przypomnę, że w naszym kraju samo prowadzenie działalności gospodarczej jest już obłożone rozmaitymi ulgami, w zależności choćby od kategorii prowadzonej działalności. Przedsiębiorca ma też możliwość wyboru formy opodatkowania. Może rozliczać się podatkiem liniowym, ryczałtowym, kartą podatkową, to wszystko zależy do wyboru podatnika. Teraz, dzięki zmianom w Polskim Ładzie, osoby, które rozliczają się według zasad ogólnych, będą miały możliwość skorzystania z ulgi dla klasy średniej. Oczywiście pod warunkiem, że zaproponowana poprawka wejdzie w życie. 

Przeczytaj też:

PiS i prezydent chcą wydłużenia stanu wyjątkowego. Przecieki ws. decyzji KO 

Truskolaski się zaszczepił, a trafił do szpitala. Lekarz wyjaśnia, dlaczego

Najnowszy ranking poparcia dla partii. Wyczerpał się efekt Tuska i temat uchodźców

Symbol ery Merkel. "Jedna ręka ratuje opozycjonistów, druga wspiera reżim, który zabija" 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka