Rocznicowy Strajk Kobiet. Lempart: Aborcja symbolem walki o wolność

Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Przed godz. 20 zakończył się protest w rocznicę orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Manifestanci protestowali przeciw zaostrzeniu przepisów w tej kwestii. Zbierali także podpisy pod obywatelskim projektem ustawy: "Legalna aborcja. Bez kompromisów".

Rocznica wyroku TK ws. aborcji

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok TK spowodował w całej Polsce protesty osób sprzeciwiających się orzeczeniu.

Polecamy:

„Należy pokazywać jak bardzo ci, którzy się nie zaszczepili, zaszkodzili sobie i bliskim”

Morawiecki podsumował szczyt w Brukseli. „UE działa w granicach przyznanych kompetencji”

W rocznicę tego wyroku w Warszawie odbyła się manifestacja. Protestujący zebrali się na rondzie Dmowskiego, skąd przeszli przed Trybunał Konstytucyjny. "Aborcja jest symbolem walki o wolność, czy to nie jest fajne?" - pytała retorycznie przemawiając przed TK jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart.

Strajk za aborcją pod hasłem "Bronimy życia"

Manifestacja odbyła się hasłem "Bronimy życia". Protestujący mieli ze sobą transparenty z hasłami jak m.in. "Jestem za aborcją, bo kocham kobiety", "Piekło wszystkich macic", "Legalna aborcja", "Strajk Kobiet z kobietami" oraz flagi tęczowe, UE i Strajku Kobiet. W proteście uczestniczyli przedstawiciele Lewicy i Polska 2050. Podczas marszu i przed TK demonstranci skandowali "Aborcja była, jest i będzie" oraz "Niepodległa jest dla wszystkich".

Na rondzie Dmowskiego organizatorki protestu zbierały podpisy pod obywatelskim projektem ustawy: "Legalna aborcja. Bez kompromisów". W projekcie jest m.in. darmowa aborcja do końca 12. tygodnia ciąży bez względu na powód i po 12. tygodniu ciąży w przypadku wad płodu czy likwidacja klauzuli sumienia.

Protesty w rocznicę orzeczenia TK odbyły się również w innych miastach, w tym m.in. w Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy, Zamościu, Olsztynie, Opolu czy Częstochowie.

KW

Czytaj dalej:

Naczelny Wyborcza.pl musi opublikować sprostowanie. Artykuł Czuchnowskiego o Obajtku

Po proteście w Luksemburgu: Nawet bydła nie traktuje się tak, jak TSUE Solidarność

Orban: W sprawie prymatu prawa Polacy mają rację

"Tusk zapomniał o kilku spotkaniach"

Szefowa KE przedstawiła warunki! "Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie TSUE"

Lubię to! Skomentuj73 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo