Zaszczep się w drodze na cmentarz - nietypowy punkt szczepień w Polsce

Punkt szczepień przy szczecińskim cmentarzu, fot. Radio Szczecin/kard z filmu
Punkt szczepień przy szczecińskim cmentarzu, fot. Radio Szczecin/kard z filmu
Przy szczecińskim Cmentarzu Centralnym od piątku działa punkt szczepień. Preparat przeciw Covid-19 mogą przyjąć osoby niezaszczepione, a także te, które zdecydują się na trzecią dawkę.

Szczepienia przy cmentarzu

Do niedzieli punkt jest czynny w godz. 13-17, a od poniedziałku do 1 listopada od godz. 10 do 17.

Dostępne będą szczepionki Janssen (Johnson & Johnson) - dla niezaszczepionych i Comirnaty (Pfizer-BioNTech) - dla osób, które chciałyby przyjąć trzecią dawkę.

- Jako mobilna jednostka staramy się zawsze być tam, gdzie jest dużo ludzi, a z racji zbliżającego się święta wiemy, że jak co roku na cmentarz przybywa mnóstwo ludzi, więc stanęliśmy tutaj jako służba, która chce służyć naszemu społeczeństwu. Jeśli ktoś będzie miał chęć, to ma możliwość wykonać szczepienie - powiedział Radiu Szczecin ratownik medyczny Zbigniew Warzyński.

Polecamy:

Mieszkańcy Szczecina w większości pozytywnie odbierają umiejscowienie punktu szczepień. Zwłaszcza osoby starsze, które są po drugiej, a nawet i po trzeciej dawce szczepionki. Dlatego zachęcają do szczepień tych, którzy jeszcze tego nie zrobili.

- Oddziaływanie tego miejsca i szczepionek bardzo się wiąże ze sobą. Ludzie umierają, bo się nie zaszczepili. Niech się zaszczepią przy wejściu, może jakaś refleksja u nich nastąpi w związku z tym dniem - powiedział Radiu Szczecin jeden z żałobników, którzy przybył na pogrzeb.

Chętnych na razie nie ma wielu, ale, jak mówi ratownik "stanęliśmy i czekamy", a po pierwszym listopada okaże się, ile osób zechciało się zaszczepić w drodze na lub z cmentarza.

Dla kogo trzecia dawka szczepionki

Dawkę przypominającą mogą otrzymać osoby, które ukończyły 50. rok życia, a także pracownicy ochrony zdrowia mający bezpośredni kontakt z pacjentem. Uzupełniająca dawka szczepionki jest też zalecana osobom z niską odpornością, które spełniają kryterium podania tej dawki - decyzję w przypadku takich osób podejmuje lekarz.

Rada Medyczna przy premierze wydała na początku tego tygodnia stanowisko, w którym rekomenduje wszystkim pełnoletnim osobom przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19, jednak nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia szczepień podstawowych. Zarekomendowała także przedłużenie ważności certyfikatu zaszczepienia o rok licząc od daty przyjęcia dawki przypominającej.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział w czwartek w TVN24, że dawka przypominająca dla wszystkich powyżej 18 lat powinna być wprowadzona w ciągu najbliższych tygodni.

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 19 818 102 osób.

Aktualne dane o koronawirusie

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, badania potwierdziły 6274 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. Zmarło 75 osób z COVID-19. Rok temu 23 października MZ informowało o 13 632 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 153 osób.

Nowe zakażenia, o których poinformowano w sobotę, wykryto u osób z województw: lubelskiego (1446), mazowieckiego (1254), podlaskiego (539), małopolskiego (316), podkarpackiego (296), zachodniopomorskiego (295), wielkopolskiego (290), dolnośląskiego (286), śląskiego (271), kujawsko-pomorskiego (238), łódzkiego (235), pomorskiego (232), warmińsko-mazurskiego (219), świętokrzyskiego (109), lubuskiego (95), opolskiego (87).

Resort podał, że w informacjach o 66 zakażeniach nie wskazano adresu, dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

Na COVID-19 zmarło 17 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 58 osób.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 968 200 zakażeń. Zmarły 76 434 osoby z COVID-19.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości